Każdy, kto zamierza regularnie uczęszczać na basen, z pewnością zadaje sobie pytanie o to, jaki czepek byłby dla niego najlepszy. Odpowiedź nie jest wcale taka prosta, jak mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Niemniej jednak poszukiwania tego rodzaju nakrycia głowy należałoby rozpocząć od rozpatrzenia podstawowej pozycji, jaką jest czepek materiałowy, najczęściej wykonany z poliestru, bądź też z lycry. Jego zaletą jest to, że łatwo się go nakłada i nie ciągnie włosów. Trzeba jednak zaznaczyć, że posiada on wysoką przepuszczalność wody, dlatego jest odpowiedni jedynie dla osób z krótkimi włosami (których suszenie nie zajmuje więcej niż kilka minut). Pomimo tego istotnego ograniczenia, po klasyczny czepek sięga bardzo wiele osób, co wynika przede wszystkim z faktu, że jest on najtańszy spośród dostępnej oferty. W dalszej kolejności warto wspomnieć o czepkach lateksowych oraz silikonowych, które bardzo dobrze chronią włosy przed szkodliwym działaniem chloru. Wyróżnia je także wysoka szczelność. Ich wada polega natomiast na tym, że dosyć trudno się je zakłada. Osoby, które posiadają długie włosy powinny rozważyć zakup czepka posiadającego przedłużony tył. Coraz popularniejsze stają się ponadto czepki z funkcją masażu, posiadające charakterystyczne wypukłości po swojej wewnętrznej stronie. Nie zapominajmy jednak o najważniejszym. Otóż czepek powinien być przede wszystkim wygodny, dlatego wybierając odpowiednie nakrycie głowy na basen obowiązkowo je przymierzmy. Owszem, powinien być szczelny, ale jednocześnie nie może w żaden sposób uciskać skóry głowy.