Pływanie to doskonały sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Pozwala nam ono zadbać o zdrowie i piękną sylwetkę. Aby jednak móc bezpiecznie poruszać się po śliskich posadzkach w pływalni, warto zadbać o odpowiednie obuwie. Często wychodząc na basen o nich zapominamy, a są dla nas ważnym elementem. Klapki na basenach to rzecz w dzisiejszych czasach powszechna, nie tylko ze względu na wygodę, ale bezpieczeństwo i higienę. Coraz więcej basenów wymaga klapek, ponieważ dbają o jak większą czystość w szatniach, oraz na samej hali.


Dlaczego klapki na basenie są potrzebne?


Klapki obok ręcznika i stroju kąpielowego są nieodłącznym, a wręcz obowiązkowym na wielu pływalniach, sprzętem każdej osoby będącej na basenie. Ich ważną rolę poznamy nie tylko na pływalniach, ale także nad plażą, w saunie, czy po prostu w domu. I zdawać by się mogło, że wybór ich jest bardzo prosty. Jak dowiesz się z tego tekstu nie jest to do końca prawda. Klapki choć mają prostą konstrukcję to spełniają jednak ważne zadania.

Obuwie to chroni Nasze stopy od groźnych infekcji bakteryjnych, grzybicy czy innych chorób, które łatwo się przenoszą w wilgotnym oraz ciepłym środowisku. Leczenie tych schorzeń jest dość trudne z uwagi na fakt, że Nasze stopy są w ciągłym „użyciu”. Grzybica skóry stóp nie jest może chorobą bardzo niebezpieczną dla Nas samych, ale jeśli choć raz spotkała Cię ta niemiła przypadłość, wiesz jak potrafi być uciążliwa. Ciągłe swędzenie, pękanie skóry między palcami, podrażnienia, dyskomfort, a nawet ból mogą doprowadzić niejedną osobę do szewskiej pasji.

Klapki pozwalają skutecznie ochronić Nas przed dostaniem się patogenów na skórę. Nawet jeśli nie całkowicie to znacznie zmniejszają ich ilość z którymi Nasz system sobie poradzi nie powodując problemów. Należy je zakładać wszędzie tam, gdzie Nasza stopa spotyka się z powierzchnią po której chodzą inni ludzie. Dlatego miejmy je na sobie w przebieralni, pod prysznicem, a samo zdejmowanie ich zostawmy na chwilę zaraz przed wejściem do basenu, gdy będziemy korzystać z kurs pływania w Kraków.

Choć powierzchnie te są sprzątane i czyszczone to jednak duża wilgotność i ciepło sprzyja szybkiemu namnażaniu się patogenów. Oczywiście jest to woda z basenu, która dostaje się na posadzkę lub płytki i ona jest oczyszczona. Jednak chlor zawarty w wodzie jest substancją która się z tej wody ulatnia. Dlatego po pewnym czasie woda ta traci swoje właściwości biobójcze i zostaje idealnym siedliskiem bakterii i grzybów.

Do mniej oczywistych zagrożeń jakie zwykłe klapki Nas chronią można zaliczyć Wszelkiego rodzaju otarcia od płytek. Są one dość szorstkie, pokryte specjalną powierzchnią antypoślizgową, która zapewnia stabilność i chroni przed upadkiem. Klapki osłonią stopy również przed ostrymi krawędziami i elementami instalacji znajdujących się na basenie. Dzieci natomiast mogą uskarżać się na ból stóp z uwagi na ciągłe chodzenie po twardej powierzchni. Wybierając miękkie klapki zapewniamy wysoki komfort, a wizyta na basenie stanie się jeszcze przyjemniejsza.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze obuwia?


Chociaż wydawać by się mogło, iż nie ma nic istotnego w wyborze klapek, których będziemy używać na basenie, przed ich zakupem warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Wówczas na pewno unikniemy źle dopasowanego obuwia, które po kilku użyciach nadawać się będzie jedynie do kosza. A przecież Nasze pociechy uczęszczające na lekcje pływania w Kurdwanów, będą stałymi bywalcami basenów. Pamiętajmy przy tym, że klapki nie są odpowiednim obuwiem na długie wyjścia.

Zmieniamy w nich bowiem całkowicie sposób chodzenia. W praktyce polega to na tym, iż stawiamy krótsze kroki, a ciężar ciała spada na palce, nie zaś jak powinien prawidłowo – na pięty. Jeśli będziemy zatem często i długo nosić klapki, możemy spodziewać się bólu pięt i kostek. Jest to obuwie, które zakładamy wyłącznie na basen, plażę lub krótki spacer.

Klapki należy wybierać osobno dla każdej osoby. Nie można kupić klapek tylko dlatego, że ktoś nam je polecił. Należy zwrócić uwagę na to, że każdy ma inną stopę, oraz inaczej układa ją podczas chodzenia. Kupienie nieodpowiednich klapek może powodować ból śródstopia, a na dłuższą metę nawet pogłębienie wady, która wcześniej występowała. Podział klapek możemy przyjąć na podstawie ich przeznaczenia lub na podstawie kto będzie je nosił.

  Klapki basenowe plażowe – najbardziej popularny model, cechują się swoją prostotą i idealnie pasują do każdego typu strojów. Są bardzo lekkie i komfortowe. Można powiedzieć, że są to najpopularniejsze klapki męskie. Nasz instruktor pływania w Kraków sam chwali taki wybór.

  Klapki chodaki – charakterystycznym dla nich elementem jest pasek z tyłu, który sprawi, że klapek nie zsunie się z nogi. Bardzo dobre rozwiązanie dla dzieci. Są bardzo stabilne i dobrze trzymają się podłoża,

  Klapki na koturnie – bardzo popularne klapki damskie. Fason ten opiera się na dodatkowym koturnie, przez co są bardzo wygodne. Sprawdzają się dobrze na basenach otwartych, gdzie pełnią raczej funkcję obuwia w którym przychodzimy, niż zmiennego.

  Niezwykle ważnym elementem jest podeszwa antypoślizgowa. Zapewni nam ona dobrą przyczepność i poczucie stabilności w poruszaniu się po mokrej nawierzchni. Klapki powinny być dość giętkie, by dopasowywać się do naszej stopy i sposobu chodzenia. Ten rodzaj obuwia należy dobrać odpowiednio do miejsca gdzie będzie używany. Gdy wybieramy się na basen kryty, warto kupić klapki, które będą przewiewne i umożliwią naszej stopie schnięcie.

  klapki basenowe damskie – uwagę przykuwa przede wszystkim mnogość dostępnych fasonów i kolorów, dzięki czemu każda z pań może dopasować obuwie do stroju kąpielowego, uzyskując w ten sposób spójną stylizację basenową. Znajdziemy zarówno klapki casualowe, jak i modele w bardziej eleganckiej odsłonie. To, na jakie ostatecznie się zdecydujemy zależy od naszych upodobań i tego, czy klapek używamy także poza basenem.

  klapki basenowe męskie – podobnie jak w przypadku damskich klapek te produkowane z myślą o panach także charakteryzują się dużym zróżnicowaniem kolorystycznym i ciekawymi fasonami. Pomimo szerokiego wyboru, mężczyźni zazwyczaj decydują się na casualowe obuwie w kolorze czarnym, szarym lub granatowym. Te monotonię warto przełamać, wybierając klapki basenowe białe, które wyróżniają się swym kolorem na tle tradycyjnych modeli.

  klapki basenowe młodzieżowe – jeśli nasze dorastające dziecko uczestniczy w zajęciach na basenie ze swoimi rówieśnikami, koniecznie musimy zadbać o to, aby jego klapki, wyróżniały się na tle innego obuwia. Postawić możemy na motyw z ulubionego filmu bądź komiksu. Wówczas zyskamy pewność, że nasza pociecha będzie o nie dbała i nie zagubią się w czasie lekcji nauka pływania w Nowa Huta.

  klapki basenowe dziecięce – w tym wypadku wybór mamy ogromny. I nie chodzi tu jedynie o zróżnicowanie pod względem fasonu i koloru. Producenci obuwia dziecięcego oferują bowiem szereg udogodnień, które sprawiają, że nasze dziecko będzie mogło bezpiecznie poruszać się po śliskiej posadzce basenu.

  Klapki powinny być lekkie, by nie męczyć naszych stóp, oraz by bagaż nie był ciężki. Najważniejszy elementem jest rozmiar. Dobierzmy klapki patrząc na długość wkładki, bo rozmiarówki producentów różnią się. Unikniemy dzięki temu zsuwania się klapka z naszej stopy i sprawimy, że będzie on dobrze dopasowany.


  Jakie klapki na basen dla dziecka?


  Najlepszym wyjściem jest tutaj kierować się tym, czym w przypadku osoby dorosłej. Dla dzieci, dodatkowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo, jest wybranie klapków z dodatkowym tylnym zapięciem. Zapobiegnie to ewentualnemu spadaniu klapek. Klapki basenowe dla dzieci posiadają dodatkowe, ozdobne elementy, co z pewnością zachęci młodych pływaków do ich noszenia.

  Klapki dla dzieci to rzecz ważna, bo ich cera jest bardzo wrażliwa, dlatego nie można narazić ich na bakterie, które chcąc czy nie chcąc na basenie występują. Zapobiegnie to grzybicy, która lubi powracać. Niezależnie od tego, jaki kolor lub fason obuwia dziecięcego wybierzemy, musi ono być:


  - mają właściwie wyprofilowaną, antypoślizgową podeszwę, która zapewnia przyczepność i stabilność podczas poruszania się na mokrej nawierzchni,

  - są dość giętkie i dopasowują się do stóp dziecka,

  - mają odpowiedni rozmiar, by nie powodowały otarć i nie spadały ze stopy,

  - są przewiewne i zapewniają dobrą cyrkulację powietrza,

  - umożliwiając stopom schnięcie i chroniąc je przed nadmiernym poceniem się,

  - są lekkie i nie obciążają stóp dziecka,

  - są łatwe w czyszczeniu, są wygodne i zapewniają dziecku komfort.