Najlepsze okulary pływackie to takie, których używanie nie zakłóci przyjemności z czasu spędzonego na pływaniu, a przy okazji zapewni bezpieczeństwo na odpowiednim poziomie. Ważne, by okulary skutecznie chroniły oczy przed podrażnieniami, które najczęściej powstają na skutek kontaktu z chlorem zawartym w wodzie. Istotne jest także, aby były nieprzepuszczalne dla wody i nie ulegały zaparowaniu. Ponadto, powinny być one starannie dopasowane do wielkości i kształtu twarzy pływaka. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości, która zapewni wytrzymałość gogli, a tym samym umożliwi ich długotrwałe użytkowanie, warto wybrać się do zaufanego sklepu sportowego. Dobrą praktyką jest przymiarka okularów pływackich jeszcze przed zakupem. Wskazany jest tutaj test polegający na szerokim otwarciu oczu, przyciśnięciu okularów do oczodołów i wyssaniu powietrza poprzez „wyciśnięcie” go spod gumowych otoczek. Jeśli uległy przyssaniu i nie mamy uczucia ich odpadania od oczodołów jest to pierwsza oznaka, że testowany model okularów może być dla nas odpowiedni. Warto jednak pamiętać, że na początek nauki wystarczą niedrogie gogle kupione w sklepach ze sportowym wyposażeniem. Dla profesjonalistów są one oczywiście niewystarczające, jednakże początkujący z pewnością będą z nich zadowoleni. Ważne jedynie, żeby posiadały powłokę anti-fog, zapobiegającą zaparowaniu od wewnątrz. W sytuacji, gdy woda jednak dostanie się do wnętrza gogli, należy je opłukać i pozostawić do wyschnięcia, a nie przecierać palcami, ponieważ w ten sposób usuniemy powłokę anti-fog. Warto znać także podział okularów pływackich ze względu na ich rodzaje. Wyróżniamy tu okulary miękkie, najbardziej odpowiednie dla osób rozpoczynających pływacką przygodę, okulary półprofesjonalne oraz okulary twarde, czyli tak zwane szwedki.