Niektóre osoby czują się na basenie jak przysłowiowa ryba w wodzie, dla innych nauka pływania jest prawdziwym wyzwaniem. Każdy, kto chce się nauczyć pływania, ma do dyspozycji przydatne akcesoria, które ułatwiają treningi i pomagają pokonać obawy. Jednym z podstawowych gadżetów, które kojarzymy z zajęciami na basenie, są płetwy. Czy warto korzystać z płetw podczas nauki pływania? Korzystanie z płetw w trakcie nauki ma swoje zalety. Pomagają one pływakowi utrzymać ciało w pozycji horyzontalnej, co przyczynia się do poprawy efektywności pracy nóg. Mogą być one przydatne, kiedy chcemy lepiej opanować technikę pływania. Płetwy uznawane są za dobrą pomoc techniczną. Zdaniem specjalistów, trening z płetwami może polepszyć czucie wody. Spowalniają też pracę nóg, co z kolei prowadzi do poprawy rytmu pływackiego. Pływanie w płetwach zwiększa rozciągnięcie stopy, a także pomaga oduczyć się zginania jej w stawie skokowym, co jest szkodliwym dla techniki nawykiem. Początkujący pływacy dzięki płetwom mogą osiągać większą szybkość, poprawić stabilizację ciała i lepiej skupić się na aspektach technicznych wykonywanych ćwiczeń. Płetwy mogą stać się dobrą pomocą podczas nauki pływania, ale nie powinny być jego podstawą. Pływanie w płetwach przyniesie korzyści, jeśli będzie jednym z elementów treningów. Trzeba pamiętać, że jeśli opanujemy tylko pływanie w płetwach, później bardzo trudno będzie nam poradzić sobie bez nich. Zalecanym rozwiązaniem jest na przykład korzystanie z płetw przy wprowadzaniu nowej techniki.