Spis treści:

1. Pływanie wspiera kręgosłup i wzmacnia mięśnie

2. Pływanie poprawia metabolizm

3. Pływanie pomaga spalać tłuszcz

4. Redukuje „skórkę pomarańczową”

5. Nie nadwyręża portfela

6. Pływanie pozytywnie wpływa na samopoczucie


Zapoznaj się także z podobnymi artykułami:  Jak basen wpływa na sylwetkę 


Kobiety bardzo często narzekają na swoją sylwetkę czy nadprogramowe kilogramy. Jednocześnie wiele ma okresowo obniżone samopoczucie, zmaga się ze stresem czy lękami. Okazuje się, że jest na to wszystko remedium, a mianowicie pływanie. Poznajcie 6 powodów, dla których każda kobieta powinna je pokochać!


Wspiera kręgosłup i wzmacnia mięśnie

Kręgosłup na skutek siedzącego trybu życia, a także nadwagi czy otyłości często jest przeciążony. Regularna aktywność fizyczna może wzmocnić mięśnie grzbietu. Dzięki temu, że woda stawia niewielki opór można ćwiczyć i jednocześnie nie bać się o to, że pogorszy się stan. Wręcz przeciwnie pływanie stymuluje wszystkie mięśnie ciała i nie obciąża stawów. Jest polecane nawet dla kobiet zmagających się z otyłością.

W przypadku właśnie kobiet niezwykle ważne jest wzmacnianie mięśni dna miednicy. Dzięki pływaniu poprawicie pracę mięśni Kegla, które pełnią ważną rolę nie tylko w czasie porodu, bo ich prawidłowe funkcjonowanie sprawia, że problem nietrzymania moczu nie będzie Was dotyczył.


Mięśnie, które pracują w trakcie pływania to między innymi:

✅ mięśnie głębokie szyi

✅ mięśnie grzbietu

✅ mięśnie ramion

✅ mięśnie klatki piersiowej

✅ mięśnie brzucha

✅ mięsień dolnego odcinka kręgosłupa

✅ mięśnie pośladkowe

✅ mięśnie ud

✅ mięsień trójgłowy łydki

✅ mięśnie stóp oraz dłoni


Pływanie poprawia metabolizm


Pływanie wzmacnia mięśnie grzbietu, ale i poprawia metabolizm. Wiele kobiet boryka się z częstymi zaparciami i tutaj samo wprowadzenie błonnika do diety nie wystarcza, bo trzeba jeszcze wprowadzić aktywność fizyczną. Pływanie poprawia funkcjonowanie układu krążenia i pracę najważniejszego mięśnia, czyli serca. Warto pamiętać, że woda nie powinna być zbyt ciepła. Metabolizm poprawia zwłaszcza pływanie w chłodniejszej wodzie.

Organizm musi wtedy wytwarzać więcej energii, a dzięki temu metabolizm przyspiesza. Po 20. roku życia metabolizm kobiety wyraźnie zwalnia, a później ten proces tylko się pogłębia, dlatego tak ważne jest mobilizowanie organizmu do działania. Pływanie należy zatem uprawiać regularnie. Choć przed tą aktywnością nie należy jeść zbyt ciężkich posiłków, to faktem jest, że pływanie przyspiesza trawienie.


Pływanie pomaga spalać tłuszcz

Zalety regularnego pływania trudno jest przecenić. Forma ćwiczeń ma tutaj pewne znaczenie. Pływanie wspiera odchudzanie, jednak trening pływania należy rozpocząć od rozgrzewki. W ten sposób można uniknąć bolesnych skurczów. Polega ona na imitowaniu ruchów pływackich. W ten sposób rozgrzewa się i rozciąga części ciała, które są aktywne w czasie pływania. To jakim pływamy stylem determinuje ilość spalonych kalorii. Należy wiedzieć, że przy założeniu, że waży się 70 kg:


✅styl grzbietowy pozwala spalić ok. 336 kcal, jeśli poruszasz się w wolnym tempie

✅ styl motylkowy pozwala najefektywniej spalać tłuszcz, nawet ok. 1000 kcal w ciągu godziny

✅ styl klasyczny, czyli pływanie żabką umożliwia spalenie ok. 371 kcal przy wolnym tempie

✅ pływanie kraulem w wolnym tempie umożliwia spalenie ok. 406 kcal w ciągu godziny


Styl pływacki ma zatem wpływ na to ile kalorii się spala, jednak nie tylko styl pływania ma znaczenie, bowiem liczy się także tempo wykonywanego treningu. Jeżeli chcesz obliczyć ile kalorii spalisz przy wolnym, umiarkowanym lub szybkim tempie i swojej wadze, skorzystaj z kalkulatora aktywności. Dopasuj styl pływania do swoich umiejętności. Jednym z najprostszych jest żabka, którą opanujesz w czasie nauki pływania najszybciej.

Najtrudniejszym stylem z kolei jest motylkowy. Potrzeba tu zarówno silnej pracy rąk, jak i nóg. Potrzebne może być zatem najpierw wzmocnienie mięśni, choćby na siłowni. Na kursie pływania w szkole prywatnej pokonasz najpierw swój lęk przed wodą, a później nauczysz się pływać. Instruktor pływania dopasuje program do Twoich możliwości.  


Redukuje "skórkę pomarańczową"

Pływając nie tylko wzmacniasz mięśnie pleców czy poprawiasz ogólną kondycję fizyczną, ponieważ zdrowotne zalety pływania są znacznie szersze. Warto wspomnieć o redukcji cellulitu. Wiele kobiet zmaga się ze "skórą pomarańczową", którą trudno zredukować stosując kremy. Problematyczny jest cellulit wodny, który związany jest z nagromadzeniem w organizmie wody i zaburzeniami krążenia krwi.

Dzięki pływaniu poprawia się się pracę układu krwionośnego, a co za tym idzie można również redukować cellulit wodny. Ponieważ pływanie ogólnie wysmukla sylwetkę można również zredukować widoczność cellulitu niezwiązanego z nagromadzeniem wody. Opór powierzchni wody w połączeniu z pracą mięśni rąk, nóg, czy mięśni brzucha pomaga rzeźbić sylwetkę.


Nie nadwyręża portfela

Pływanie zwiększa kondycję przez co czujemy się lepiej i mamy więcej energii. Pływanie wspiera układ oddechowy i przez to zwiększa się nasza wydolność. To wpływa na naszą ogólną produktywność w ciągu dnia, a jednocześnie warto podkreślić, że nie jest to aktywność droga.

Można zakupić karnet na basen i dzięki temu zredukować koszty. Warto pływać 2-3 razy w tygodniu, ale pływając raz w tygodniu także zobaczysz efekty, zwłaszcza jeśli zapiszesz się na kurs pływania. Aktywność fizyczna wpływa realnie na poprawę kondycji, zatem jest to inwestycja w zdrowie i to nie tylko fizyczne.


Pływanie pozytywnie wpływa na samopoczucie

W czasie pływania angażujemy mięśnie całego ciała. Dużą zaletą pływania jest wydzielanie w trakcie wysiłku endorfin. Udowodnione zostało, że kontakt z wodą pozytywnie wpływa na układ nerwowy. Takie zalety pływania doceniają osoby, które na co dzień często narażone są na stres i szukają możliwości jego rozładowania. Pływanie pozwala lepiej radzić sobie z lękami.


Zalety pływania - podsumowanie

W trakcie pływania można się zmęczyć, ale i zrelaksować. Jeśli mięśnie są już zmęczone, możesz po prostu położyć się na plecach i pozwolić wodzie Cię unosić. Początkujący mogą pomagać sobie używając deski do nauki pływania. Dzięki pływaniu każda kobieta może poprawić swój humor, zredukować napięcie mięśni, a jednocześnie je wzmocnić, a także zadbać o swoją sylwetkę. Nie ma lepszej aktywności i każda kobieta powinna pokochać pływanie!


Bibliografia:

https://fit.poradnikzdrowie.pl/rekreacja/plywanie/plywanie-dzialanie-na-zdrowie-miesnie-i-odchudzanie-aa-VdMW-33dp-JK58.html

https://kalkulatorkalorii.net/trening/20-60-plywanie+stylem+klasycznym+szybko_145-60-plywanie+stylem+klasycznym+wolno/700

https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,plywanie-w-dobrym-stylu,artykul,1704511.html

https://www.medme.pl/artykuly/odchudzanie-i-plywanie-ida-w-parze,35457.html