Basen czy kąpieliska przy zbiornikach wodnych stwarzają idealne warunki wypoczynku i wspólnego spędzania czasu, nie tylko w czasie lata. Aby pobyt nad wodą był przyjemny, należy się do niego odpowiednio przygotować, a przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo. Woda jest żywiołem, który bywa niebezpieczny dla każdego, nawet dla zaawansowanego pływaka. Bezpiecznie nad wodą Pobyt nad wodą wymaga odpowiedniego ekwipunku. Ważny jest dobrze wybrany kostium, trzeba też zaopatrzyć się w ręcznik. Na basenie nie wolno zapominać o chroniących stopy klapkach, a na akwenie otwartym – o ochronie przeciwsłonecznej, czyli kremie z filtrem oraz nakryciu głowy. W każdym przypadku należy zapoznać się z zasadami obowiązującymi na kąpielisku oraz basenie, a także słuchać poleceń ratownika. W żadnej sytuacji nie należy pływać pod wpływem alkoholu. Na zewnętrznych kąpieliskach nie wolno również wchodzić do wody bezpośrednio po opalaniu – zetknięcie rozgrzanego ciała z zimną wodą może doprowadzić do niebezpiecznego szoku termicznego. Z tego powodu po wejściu do kąpieliska warto schłodzić twarz, kark i okolice serca. Korzystając z jakiegokolwiek zbiornika wodnego trzeba zwracać uwagę na oznaczenia, które informują o granicach kolejnych stref, w których dopuszczone jest pływanie. Z kolei czerwona flaga, rozwieszona nad zbiornikiem wodnym, oznacza bezwzględny zakaz kąpieli. Nad wodą trzeba pamiętać także o opiece nad dziećmi. Nie powinny one bawić się w wodzie bez nadzoru dorosłych. Dla własnego bezpieczeństwa warto zawsze wybierać się do wody w towarzystwie drugiej osoby lub grupy.