Jak zapobiegać zapaleniu ucha przy kontakcie z wodą?


Gdy zaczynamy chodzić na basen sami i/lub z dzieckiem możemy spotkać się z uwagami abyśmy uważali na zapalenie ucha. W powszechnej opinii przytrafia się ono szczególnie dzieciom które mają długi kontakt z wodą czy to w rzece, jeziorze lub na basenie.


Czy zapisując dziecko do naszej szkoły pływania w Krakowie musimy liczyć się z tym problemem?Ucho pływaka – czyli zapalenie ucha zewnętrznego


Zapalenie ucha zewnętrznego nazywane jest przez lekarzy uchem pływaka. Określenie to nie jest bez związku z częstym kontaktem z wodą. To właśnie u osób które pływają w rzece, jeziorze, morzu czy basenie najczęściej pojawia się wspomniany problem. Niestety znacznie częściej przytrafia się on dzieciom niż dorosłym z powodu ukształtowania i budowy ucha. Trąbka słuchowa w dzieciństwie jest krótka i szeroka, dodatkowo przebiega poziomo co ułatwia zaleganie w niej wody.

W trakcie pływania a w szczególności nurkowania woda dostaję się do zewnętrznego przewodu słuchowego. Nadmierna wilgotność oraz ciepło staje się idealnym miejscem do namnażania różnych bakterii oraz grzybów. Gdy pojawi się zapalenie podstawowymi objawami jest ból ucha oraz uczucie zatkania czy nawet rozpierania w uchu. Pojawia się również osłabienie słuchu w chorym uchu.Zima czy lato? Kiedy ucho jest najbardziej narażone?


Wbrew powszechnej opinii to nie w zimie jesteśmy najbardziej narażeni na zapalenie ucha. O wiele częściej przytrafia się to w okresach letnich kiedy nie zwracamy uwagi na prawidłowe osuszenie ucha. Właśnie wtedy uznajemy, że dzięki wysokiej temperaturze powietrza jesteśmy bezpieczni. Poza tym woda pozostawiona na ciele daje przyjemne ochłodzenie w upalne dni.

Niestety woda z przewodu słuchowego nie odparowuje dostatecznie szybko. Rozpuszcza również woskowinę która pokrywa ucho wewnątrz i chroni błonę przed urazami mechanicznymi oraz działaniem drobnoustrojów. Dlatego przed wyjściem na basen niezalecane jest użycie pałeczek w celu czyszczenia ucha. Powoduje to usunięcie woskowiny oraz naskórka czyli naturalnych barier.

Zimą również w celu doskonalenia pływania w Krakowie jesteśmy zmuszeni do skorzystania z basenów na pływalni. Na basenie z racji używania filtrów i stosowania chloru woda jest zdecydowanie bardziej bezpieczna niż np. w jeziorze. Znajduje się w niej o wiele mniej drobnoustrojów i zanieczyszczeń które mogą wywołać zapalenie. Musimy jednak pamiętać o prawidłowym wysuszeniu całego ciała oraz o założeniu czapki po wyjściu z basenu kiedy temperatura powietrza jest niesprzyjająca lub wieje chłodny wiatr. Często o tym zapominamy na wiosnę oraz jesień.Jak zapobiegać zapaleniu ucha zewnętrznego?


Niezależnie od pory roku czy temperatury na zewnątrz nie musimy się obawiać uczęszczania na pływalnie. Wystarczy, że będziemy stosować kilka prostych zasad aby zminimalizować prawie do zera pojawianie się u nas czy dziecka zapalenia ucha zewnętrznego.

1. Unikaj kąpielisk typu rzeki i jeziora. Lepiej wybrać regularnie oczyszczany basen (wtedy ryzyko infekcji jest mniejsze).

2. Po długotrwałym przebywaniu w wodzie delikatnie i dokładnie osusz uszy. Warto wiedzieć, że stosowanie patyczka higienicznego często prowadzi do uszkodzeń przewodu słuchowego ucha zewnętrznego i sprzyja rozwojowi stanu zapalnego. Najlepiej skieruj podmuch suszarki pod kątem w kierunku ucha, nigdy bezpośrednio do przewodu słuchowego.

3. Jeśli lubisz nurkować, w szczególny sposób zadbaj o swoje uszy. Najlepszym sposobem będzie skorzystanie ze specjalnych zatyczek które zapobiegają dostawaniu się wody do uszu oraz pozwalają utrzymać w nich odpowiednią temperaturę.

4. W przypadku wizyty z małym dzieckiem na basenie czy jeziorze kiedy została zanurzona twarz można przepłukać nos roztworem soli fizjologicznej tak, aby usunąć brudną wodę.

5. Po wyjściu z basenu unikaj nagłych zmian temperatur oraz przeciągów. Wlicza się w to używanie klimatyzacji, jazda przy otwartym oknie, brak zachowania ciepła przy niższych temperaturach powietrza.

6. Jeśli mamy skłonność do zapaleń ucha i częsty kontakt z wodą możemy profilaktycznie stosować specjalne krople do uszu. Wpływają one na zachowanie odpowiedniej wilgotności w środku ucha oraz działają bakteriobójczo.


Pamiętajmy, że regularne uczęszczanie na basen podnosi naszą ogólną odporność organizmu. Nasz instruktor pływania w Krakowie nauczy również jak technicznie prawidłowo zanurzać głowę pod wodę aby zminimalizować dostawanie się wody do uszu oraz nosa.