Alergie są coraz powszechniejsze. Obecnie naprawdę duża liczba dzieci w bardzo różnym wieku zmaga się z uczuleniami. W zdecydowanej większości przypadków są to alergie pokarmowe. Zdarzają się jednak również reakcje alergiczne na pyłki roślin, sierść zwierząt oraz rozmaite substancje chemiczne. Wielu rodziców zastanawia się czy dziecko – alergik może chodzić na basen.

Najważniejsze pytanie dotyczy tego, co wywołuje u pociechy reakcję alergiczną. Jeśli czynnikiem alergizującym jest chlor, z wizyt na basenach, na których stosuje się tabletki do odkażania wody trzeba zrezygnować. Alternatywą są baseny ozonowane, których na szczęście w naszym kraju jest coraz więcej. Trzeba jednak pamiętać, że chlor jest na nich również stosowany, ale na początkowym etapie oczyszczania wody i w mniejszej ilości. Dlatego po pierwszej wizycie należy dziecko bardzo dokładnie obserwować. Jeśli pojawi się jakakolwiek reakcja alergiczna, naukę pływania trzeba będzie odłożyć.

Warto pamiętać, że w przypadku alergii pokarmowej, a więc związanej ze spożywanymi produktami, wizyty na basenie nie powinny wywoływać u dziecka żadnej reakcji alergicznej. Dla pewności zawsze warto jednak skonsultować się z lekarzem alergologiem, który podejmie ostateczną decyzję.