Pływanie niesie ze sobą wiele korzyści. Ma wpływ na cały organizm i pomaga zachować zdrowie. Regularne treningi to także sposób na zgrabną sylwetkę. Intensywna sesja treningowa umożliwia spalenie dużej ilość kalorii. Pływanie angażuje dużą liczbę mięśni i sprawia, że stają się mocniejsze. Dlatego treningi na basenie pozwalają poprawić wygląd całego ciała. Niektórzy uważają nawet, że pod tym względem zajęcia na basenie są bardziej wartościowe, niż ćwiczenia na siłowni, ponieważ w znacznie mniejszym stopniu obciążają stawy. Wiele osób decydując się na treningi myśli o poprawie wyglądu konkretnej części ciała, na przykład nóg, ramion lub brzucha. Czy pływanie jest dobrym wyborem dla osób, które marzą o mocnych mięśniach brzucha? Odpowiedź jest twierdząca, warto jednak wiedzieć w jaki sposób pływać, aby trening przyniósł jak najlepsze efekty. Pływanie działa na mięśnie brzucha, ponieważ to właśnie ich napięcie umożliwia utrzymanie się pływaka na powierzchni. W trakcie pływania pracuje ponad 40 mięśni, w tym także mięśnie skośne i proste brzucha. Za styl, który w największym stopniu angażuje mięśnie brzucha, jest uznawany delfin, przede wszystkim ze względu na delfinową pracę ciała - na brzuchu oraz na plecach. Jednak jest to styl bardzo wysiłkowy, dlatego jest nauczany zazwyczaj na samym końcu, już po opanowaniu stylu grzbietowego, kraula oraz stylu klasycznego. Aby trening przyniósł jak najwięcej korzyści mięśniom, należy pływać regularnie, kilka razy w tygodniu, jak najdłużej w szybkim tempie. Poza tym nawet jeżeli zależy nam na poprawie wyglądu tylko jednej partii mięśni, to korzyści z pływania są widoczne w całej sylwetce.