Ćwiczenia rozciągające, zarówno te prowadzone przed jak i po pływaniu, stanowią zasadniczą część usprawniania i doskonalenia stosowanej w wodzie techniki pływackiej, bowiem nie tylko zwiększają zakres możliwości naszych stawów, ale także zapobiegają kontuzjom i poprawiają ogólną wydolność organizmu. Ćwiczenia rozciągające możemy podzielić na dynamiczne oraz statyczne. Te pierwsze zaleca się wykonywać jeszcze przed rozpoczęciem treningu, zaś drugie są szczególnie wskazane tuż po wysiłku. Warto jednak podkreślić problem związany z tym, iż sportowcy w wielu przypadkach dosyć niechętnie podchodzą do perspektywy wykonywania ćwiczeń po zakończeniu pływania, przez co ten etap nierzadko bywa przez nich po prostu pomijany. Niestety, braki w statycznym rozciąganiu po treningu najczęściej skutkują różnego rodzaju przykurczami, zesztywnieniami, czy nawet kontuzjami, które w niektórych przypadkach mogą na jakiś czas uniemożliwić regularne pływanie. Jeśli już decydujemy się podjąć wyzwanie i wykonywać ćwiczenia po zakończeniu treningu pływackiego, warto pamiętać o tym, by nie spieszyć się w trakcie tej czynności. Warto się przyłożyć, a efekty z pewnością będą wymierne, bowiem poprawnie przeprowadzone rozciąganie działa na mięśnie tonizująco, a także polepsza krążenie krwi.