Czy można trenować pływanie bez wizyt na basenie? Istnieje taka możliwość – rozwiązaniem jest tak zwany endless pool. Określenie to, tłumacząc z języka angielskiego, oznacza „basen bez końca”. Jest to modułowa pływalnia, której rozmiary umożliwiają umieszczenie jej na zewnątrz oraz wewnątrz domu.

Endless pool – jak działa?

Endless pool umożliwia treningi pływania w warunkach zbliżonych do naturalnych, ale na małych powierzchniach. Pierwsza tego typu konstrukcja powstała w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych. Endless pool służy do pływania „w miejscu”. Modułowy basen wyposażony jest w specjalny system wytwarzający przeciwprąd, który ma przypominać nurt rzeki. Taki wygenerowany strumień powinien być szerszy od ciała pływaka, a jego głębokość powinna umożliwiać swobodne ruchy ramionami.

Najważniejszym elementem endless pool jest silnik hydrauliczny, która zasila wirnik tłoczący wodę. Kratownice stabilizują strumień, w efekcie czego powstaje przeciwprąd. Jego siłę można regulować – łagodny tryb umożliwia spokojne, rekreacyjne pływanie, możliwe jest także dostosowanie siły przeciwprądu do warunków wyścigowych.

Basen endless pool może być wyposażony w dodatkowe funkcjonalności, na przykład podwodne oświetlenie lub dysze do masażu. W celu poprawy techniki, na dnie basenu można umieścić lustro oraz zamontować system do analizy video – pozwala to na przeprowadzanie bardziej efektywnych treningów triatlonistom oraz profesjonalnym pływakom. Głębokość i wymiary endless pool można dostosować do warunków i potrzeb użytkowników.