Każda pływalnia ma swój regulamin, w którym znajdują się zasady obowiązujące w hali basenowej i poza nią. Placówki umieszczają w ich reguły dotyczące bezpieczeństwa, korzystania z urządzeń dostępnych na pływalni lub stroju. Przed wizytą na basenie warto zapoznać się z regulaminem wybranego ośrodka, aby odpowiednio się przygotować. 

Wśród różnych zasad pojawia się jedna uniwersalna reguła – dotyczy ona korzystania z prysznica przed wejściem na halę basenową oraz po wyjściu z niego. Można powiedzieć, że jest to standard, który obowiązuje praktycznie na każdym basenie. 

Dlaczego to takie ważne?

Dokładny prysznic przed wejściem na pływalnię jest konieczny, aby usunąć z ciała zanieczyszczenia i bakterie, które mogą okazać się szkodliwe dla innych osób korzystających z wody. Chlor, który ma oczyścić wodę z zarazków, nie działa na wszystkie zanieczyszczenia od razu. W niektórych przypadkach bakterię mogą zostać wyeliminowane z wody po kilku, kilkunastu minutach lub nawet dopiero po kilku dniach! Szybki prysznic przed wejściem na halę basenową nie wystarczy – aby pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów z ciała, należy umyć się bardzo dokładnie, korzystając z mydła lub żelu pod prysznic. Wiele z bakterii wnoszonych do wody może być przyczyną dolegliwości ze strony całego organizmu. Dzięki dokładnej kąpieli po skorzystaniu z basenu usuniemy z ciała nie tylko mocny zapach chloru, ale również drobnoustroje, które były obecne w wodzie basenowej.

Prysznic przed i po wyjściu z wody to podstawa higieny na basenie – w ten sposób dbamy o zdrowie swoje i innych.