Pływanie znajduje się w czołówce sportów, które trenujemy, aby zachować zdrowie i zadbaną sylwetkę. Pływanie, obok biegania, jazdy rowerem lub zajęć na siłowni, stanowi bardzo popularną formę aktywności. Oprócz oczywistych korzyści, które wynikają z pływania, zajęcia na basenie mają również inne zalety. Na początek wyjaśnijmy, dlaczego pływanie to dobry sposób na utratę zbędnych kilogramów i wypracowanie sylwetki. Godzina pływania w umiarkowanym tempie pozwala spalić około 500 kalorii, a liczba ta rośnie wraz z intensywnością. Woda jest gęstsza od powietrza i wykonywane w niej ruchy wymagają sporego wysiłku. Pływanie jest więc w pewnym sensie treningiem z obciążeniem, dzięki któremu możemy kształtować mięśnie całego ciała. Metabolizm pobudzony w takcie treningu przyśpiesza, również po treningu.

Korzyści dla zdrowia

Pływanie to też szereg korzyści dla zdrowia. Pływając wspieramy układ oddechowy, a także zmniejszamy ryzyko wystąpienia niektórych chorób, takich jak na przykład udar mózgu, zawał serca lub cukrzyca. Pływanie ma też wpływ na elastyczność oraz mobilność stawów, jest również sposobem na ich bóle i wysokie ciśnienie krwi. Trening w wodzie pomaga zregenerować się po wysiłku oraz rozciągnąć mięśnie. Ruch oraz regularne oddechy w trakcie pływania pomagają się zrelaksować. Dodatkowo pływanie pobudza produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia, dzięki którym mamy lepszy nastrój. Pływanie jest szczególnie polecane na niektóre problemy z kręgosłupem, na przykład styl klasyczny wspomaga odcinek lędźwiowy, a styl motylkowy wzmacnia mięśnie kręgosłupa.