Prawidłowe oddychanie to jedna z podstawowych, a zarazem najważniejszych umiejętności, jakie trzeba zdobyć, by móc poruszać się w wodzie. Od dobrego oddechu zależeć będzie także wysiłek, jaki należy włożyć w uprawianie tego sportu. Właśnie dlatego tak ważna jest nauka wykonywania prawidłowych wydechów do wody. Nieumiejętność poprawnego oddychania w czasie pływania uniemożliwi pokonywanie dystansów i opanowanie stylów pływania (podczas uczenia się poszczególnych stylów pływackich bardzo ważne jest ćwiczenie wydechów do wody!). Ma to bowiem bezpośredni wpływ na swobodne poruszanie się w środowisku wodnym. Jednak w tym miejscu należy zacząć od podstaw. Sprawdź, jak to zrobić! Dlaczego ćwiczymy wydech do wody? Wydech do wody jest najtrudniejszą czynnością do opanowania podczas uczenia się poprawnego oddychania w wodzie. Dzieje się tak, ponieważ wydychając powietrze do wody, trzeba pokonać duży opór. Ćwiczenie wydechu do wody Podczas nauki oddychania w czasie pływania najważniejsze będą cztery czynności. Po pierwsze należy ćwiczyć nasilony wydech na powierzchni i pod powierzchnią wody. Do tego typu ćwiczeń zalicza się również rytmizowanie wdechu i wydechu, a także ćwiczenie dwóch rodzajów bezdechów: bezdechu po głębokim wydechu oraz bezdechu po pełnym wydechu.