Pływanie ma wiele zalet. To dobry trening ogólnorozwojowy, podczas którego rozwijamy mięśnie całego ciała. Ćwiczenia w wodzie pomagają się zrelaksować oraz są przyjemną metodą spalania kalorii. Pływanie jest dobre dla serca, układu oddechowego oraz kręgosłupa, może być również skuteczną formą rehabilitacji różnego rodzaju schorzeń. Jak często odwiedzać basen? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie jest nasze zamierzenie.

Wszystko zależy od celu

Jeśli pływamy przede wszystkim rekreacyjnie, a od wizyty na basenie oczekujemy po pierwsze przyjemności, tak naprawdę każda liczba sesji jest dobra. Osoby, które pływają, ponieważ chcą podszkolić technikę, poprawić tempo i zwiększyć wytrzymałość (na przykład przed startem w zawodach pływackich lub triathlonie) powinny trenować regularnie. Warto, aby osoby które uczą się pływać w naszej Szkole Rekin, oprócz cotygodniowych zajęć, samodzielnie ćwiczyły przynajmniej drugi raz w tygodniu - mogą wówczas wykonywać ćwiczenia poznane na zajęciach i w ten sposób doskonalić swoje umiejętności dla osiągnięcia lepszych efektów. Zalecana liczba treningów to minimum 3 razy w tygodniu – trenując pływanie 3 razy w tygodniu przez 10 tygodni jesteśmy w stanie poprawić wentylację płuc o około jedną dziesiątą!

Odchudzanie w wodzie

Osoby, które pływają, żeby schudnąć, także powinny postawić na systematyczność – tylko tak osiągną wymarzone efekty. Specjaliści z dziedziny odchudzania zalecają 3, 4 treningi o czasie trwania około 40 minut tygodniowo. Te wskazówki możemy odnieść również do pływania.

Dla zdrowia

Pływanie może być formą fizjoterapii różnych schorzeń – uszkodzeń ortopedycznych, bólów kręgosłupa, wad postawy, udaru, a nawet autyzmu lub ADHD. Trening na basenie jest wtedy częścią terapii, a liczbę, rodzaj oraz intensywność sesji trzeba skonsultować z lekarzem i fizjoterapeutą.