Pływanie to jedna z tych wyjątkowych dyscyplin sportu, które najpełniej i najbardziej harmonijnie rozwijają organizm człowieka. Wywiera ono na przykład zbawienny wpływ na nasze serce, a także na układ oddechowy. Pływanie angażuje ponadto – a przez to także rozwija – wszystkie mięśnie ciała. Warto jednak podkreślić, że szybkość i efekty pływania są w dużej zależne od stylu, jakim mamy w zwyczaju pływać. Przed przystąpieniem do pokonywania długich dystansów dobrze jest popracować nad techniką, po to by wyeliminować ewentualne niedociągnięcia i móc w pełni cieszyć się wodną aktywnością. Jeśli jesteśmy amatorami i dopiero zaczynamy swoją przygodę z pływaniem, dobrym pomysłem będzie zwrócenie się o pomoc do profesjonalisty, na przykład do ratownika. Pokaże nam on poprawną technikę od podstaw, skoryguje błędy, udzieli cennych wskazówek. Bardzo ważną sprawą w procesie nabywania właściwych nawyków pływackich jest także uważność na własne ciało, w tym na jego postawę, płynność, czy dokładność wykonywanych ruchów. Jeśli sami wiemy co wymaga pracy, poświęcamy temu więcej czasu, a jak wiadomo, regularne treningi prędzej czy później przynoszą pożądane efekty. Pewną techniką korekcyjną jest także podpatrywanie innych pływaków, zwłaszcza tych bardziej doświadczonych.