Większość rodziców chce, aby ich dzieci rozwijały się prawidłowo. Do tego niezbędna jest jednak aktywność fizyczną. Ogromną popularnością cieszy się pływanie. Co jednak zrobić, kiedy nasza pociecha boi się wody? Jak ją z nią oswoić?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby oswajanie prowadzić stopniowo. Wielu rodziców bardzo długo rezygnuje z kąpania dziecka. Do mycia używają specjalnych chusteczek dostępnych w drogeriach lub gąbki zwilżonej wodą. W takiej sytuacji wizyta na basenie może być dla pociechy prawdziwym szokiem. Dlatego przed rozpoczęciem nauki pływania warto zacząć dziecko kąpać w wannie. Im częściej, tym lepiej. Jednocześnie warto zapewniać dziecku rozmaite zabawki i pozwalać się w wodzie bawić. Wytworzy się wówczas pozytywne skojarzenie.

Na pierwszą wizytę na basenie warto wybrać porę, kiedy pływalnia nie jest zbyt licznie odwiedzana. Tłok i hałas nie będą bowiem wpływały na dziecko pozytywnie. Generalnie zasada jest prosta: im mniej ludzi, tym lepiej. Z rozwagą należy również wybrać instruktora. Powinna to być osoba cierpliwa, miła, zdająca sobie sprawę z tego, że niektóre maluchy mogą obawiać się wody i wejścia do basenu. Odpowiedzialny instruktor sprawi, że dziecko szybko pozbędzie się strachu i zacznie czerpać prawdziwą przyjemność z wizyt na pływalni.