Trener pływania to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą szybko i skutecznie nauczyć się tej umiejętności. Samodzielna nauka pływania jest bardzo trudna, a doświadczony instruktor sprawi, że opanowanie umiejętności pływackich staje się łatwiejsze. Dobry trener pływania pomaga opanować prawidłową technikę, wspiera ucznia i motywuje do systematycznej pracy oraz chroni początkującego pływaka przed wykształceniem złych nawyków, które mogą być potem bardzo trudne do wyeliminowania. Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania nauczyciela pływania? Co musi umieć? Instruktor pływania przede wszystkim powinien doskonale opanować wszystkie techniki pływania. Najlepiej poprosić trenera, aby zaprezentował swoje umiejętności. Oprócz zdolności praktycznych bardzo ważna jest wiedza, którą dysponuje instruktor. Warto też zapytać o wykształcenie oraz uprawnienia. Nauczycielem pływania może być na przykład magister wychowania fizycznego lub rehabilitacji, a także osoba, która posiada uprawnienia instruktora lub trenera. Jako nauczyciel sprawdzą się również ratownik wodny lub zawodowy pływak. Profesjonalny instruktor stara się nieustannie rozwijać, podnosi swoje kwalifikacje, na przykład przez dodatkowe kursy i szkolenia. Nie tylko umiejętności pływackie Pamiętajmy jednak, że nawet zaawansowane umiejętności pływackie nie wystarczą. Oprócz nich przyda się także zdolność prowadzenia zajęć zgodnie z metodyką nauczania. Duże znaczenie ma doświadczenie instruktora w pracy z dziećmi i dorosłymi. Taka osoba powinna mieć dobre podejście do uczniów oraz zdolność do przekazywania wiedzy i motywowania swoich podopiecznych. Trzeba także sprawdzić, czy jesteśmy w stanie znaleźć wspólny język i dogadać się z kandydatem na trenera. Dobry instruktor stopniowo wprowadza kolejne ćwiczenia i uczy pływania od elementów najprostszych do tych bardziej zaawansowanych. Każda kolejna umiejętność powinna być wprowadzana dopiero po dobrym opanowaniu poprzedniej. W przeciwnym razie może dojść u ucznia do błędów w technice oraz trudności z wykonywaniem bardziej zaawansowanych ćwiczeń. Na przykład podczas nauki pływania na plecach, dopiero po osiągnięciu prawidłowej postawy oraz opanowaniu ruchów nogami, do techniki można dołączyć ręce. Zadaniem dobrego instruktora jest także wskazywanie błędów i bieżące ich korygowanie, aby nie doprowadzić do wykształcenia się złych nawyków. Wreszcie, cechą instruktora idealnego jest skupienie i ukierunkowanie na efekty nauki swojego ucznia.