Pływanie nie bez przyczyny uznawane jest za jeden z najzdrowszych i najmniej urazowych sportów. W wodzie ciało jest lekkie, nie obciążamy więc stawów i trudno o kontuzję. Ponadto pływanie relaksuje spięte mięśnie, wzmacnia plecy, nogi i ramiona oraz świetnie wpływa na wydolność organizmu. Zdrowe osoby mogą i powinny pływać jak najwięcej, pamiętając, by wykorzystywać różne style. Dzięki temu angażujemy do pracy więcej grup mięśniowych. Pływanie jest szczególnie zalecane dzieciom jako sposób korekcji wad postawy. Łączenie przyjemności z pożytecznymi ćwiczeniami świetnie sprawdza się u maluchów, które szybko nudzą się tradycyjną gimnastyką. Regularne pływanie pomoże odciążyć odpowiednie odcinki kręgosłupa i rozwinąć mięśnie odpowiedzialne za stabilizację. Nie wszystkie style pływackie będą jednak korzystne w przypadku różnych wad postawy. Styl klasyczny, tzw. żabka, pomaga w przypadku problemów z odcinkiem lędźwiowym, skoliozą i płaskostopiem. Pływanie kraulem również pomaga na odcinek lędźwiowy, a ponadto mocno angażuje ramiona i klatkę piersiową. Ale to styl grzbietowy jest najbardziej polecanym stylem dla osób z problemami postawy, gdyż wzmacnia mięśnie pleców na całej ich długości. Styl grzbietowy jest szczególnie zalecany dla dzieci z plecami okrągłymi i wklęsłymi. W przypadku dzieci z wadami postawy wybór odpowiedniego stylu należy skonsultować z fachowcem, który wskaże, jak powinny wyglądać ćwiczenia korekcyjne i na co zwracać uwagę podczas pływania. Jest to gwarancja bezpiecznego i skutecznego treningu.