Pływanie to wiele korzyści dla zdrowia i kondycji. Pozwala zadbać o cały organizm i uzyskać ładną sylwetkę. Jednak aby pływanie dobrze wpłynęło na zdrowie i formę, należy przestrzegać pewnych zasad. Jedną z nich jest rozgrzewka. Jak w przypadku każdego treningu, tak również przed pływaniem należy wykonać odpowiednie ćwiczenia rozgrzewające, które przygotują ciało na wysiłek podczas sesji treningowej.

Dlaczego rozgrzewka przed treningiem jest tak istotna? Brak ćwiczeń rozgrzewających może prowadzić do pojawienia się zakwasów, a także zwiększa ryzyko kontuzji. Podczas rozgrzewki przygotowujemy do wysiłku mięśnie, ścięgna i więzadła. Ćwiczenia rozgrzewające dodatkowo sprawiają, że trening staje się bardziej skuteczny. Trzeba też wspomnieć o wpływie rozgrzewki na zdolności oddechowe - rozciąga ona płuca, a to ułatwia złapanie oddechu w trakcie treningu. Ma to szczególne znaczenie na zajęciach na basenie. Poza tym rozgrzewka to dobry sposób na dodanie sobie energii, ponieważ przyśpiesza tętno.

Przed pływaniem należy starannie rozgrzać mięśnie, których będziemy używać podczas treningu. Ćwiczenia warto zacząć od krążenia ramion. Ruchy ramion wykonujemy w różnych kierunkach obustronnie w przód, a następnie w tył, a także jednostronnie i naprzemianstronnie. Do rozgrzewki można też włączyć krążenia ramion w trakcie wykonywania podskoków oraz krążenia ramion w przeciwnych kierunkach – jedna ręka porusza się do przodu, a druga do tyłu. Kolejne ruchy to krążenia innych części ciała, czyli tułowia, karku, kolan oraz skrętoskłony.

Dzięki tym podstawowym ćwiczeniom pływanie będzie przyjemniejsze i przyniesie jeszcze więcej korzyści!