Boli Cię kręgosłup? Idź popływać! Pływanie to najlepsze lekarstwo na ból kręgosłupa. Nie bez powodu jest jedną z najczęściej zalecanych przez lekarzy aktywności terapeutycznych i rehabilitacyjnych. Na szczęście pływanie dostępne jest bez recepty. Z pewnością dla nikogo nie jest tajemnicą, że bóle kręgosłupa to zmora naszych czasów. W pokonaniu bólu, utrzymaniu dobrej kondycji i zgrabnej sylwetki pomoże nam pływanie. Kręgosłup a pływanie Dlaczego pływanie ma tak dobry wpływ na kręgosłup? Ponieważ jest formą sportowej aktywności, która nie obciąża kręgosłupa i stawów. Jednocześnie pływanie skutecznie wzmacnia mięśnie grzbietu, które – jak powszechnie wiadomo – są odpowiedzialne za podtrzymywanie kręgosłupa. Pływanie a leczenie wad kręgosłupa Poszczególne style pływackie w znacznym stopniu wspomagają leczenie wad kręgosłupa. Najlepsze efekty daje pływanie stylem grzbietowym, tzn. na plecach. Styl grzbietowy wzmacnia plecy i uelastycznia mięśnie szyi. Ponadto równie dobrym stylem jest w tym wypadku kraul. Pamiętajmy, że pływanie wpłynie korzystnie na stan naszego zdrowia i pomoże zwalczyć ból. Wyjątek stanowią osoby, które cierpią na ostre bóle kręgosłupa lub zaawansowaną chorobę zwyrodnieniową. Jeśli nasze bóle są poważniejsze, warto wybrać się do lekarza ortopedy, który zaleci odpowiednią aktywność i wybierze te style pływackie, które dadzą najlepsze efekty.