Systematyczne wykonywanie ćwiczeń fizycznych, wpływa nie tylko na stan naszej kondycji. Dobroczynny wpływ ma też na: mięśnie, stawy, serce, a nawet na jelita i skórę. Nasza kondycja wpływa nie tylko profilaktycznie, ale i leczniczo na nasz organizm. Jak wynika z przeprowadzonych badań naukowych, polecane są 3 godziny treningu tygodniowo. Bieganie, spacery, jazda na rowerze czy pływanie, najlepiej pod okiem dobrego instruktora pływania. Odpowiedni poziom wapnia w spożywanych posiłkach dają dokładnie taki sam efekt co niektóre leki. Jeśli, porzucimy niezdrowe przekąski, nasze ciało będzie nam wdzięczne. Nawet jeśli zmusimy je do wysiłku fizycznego. Przecież cudowne leki nie istnieją. Leki mają, skutki uboczne osłabiają mięśnie i uszkadzają nerki i inne narządy. Niektóre z nich zaburzają równowagę chemiczną organizmu.

Niestety my Polacy zaliczamy się do czołówki wśród światowych lekomanów. Niedługo ma ruszyć rządowy program w walce z tym procederem. Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą i odstaw zbędne tabletki i suplementy. Sięgnijmy po rower, narty, albo zapiszmy się na lekcje pływania. To, co wydalibyśmy w aptece, przeznaczmy na potrzebny sprzęt sportowy lub karnet na basen.

Ważne by wybrana dyscyplina sportowa, była dostosowana do naszych możliwości. Dlatego warto zacząć od nauki pływania. Podczas lekcji pływania, trudno o kontuzję to sport dla każdego. Lekcje pływania indywidualne czy grupowe można łatwo dostosować do swojego grafiku. W szkole pływania intensywność zajęć jest dobierana do naszych możliwości i poprawy naszej kondycji.

Nie ma co się oszukiwać. Aktywność fizyczna dla większości z nas to spacer, gimnastyka, czy wyjazd na narty. To nie wystarczy by, zachować dobrą kondycję. Czas na testy i sprawdzenie stanu naszej kondycji. Jeśli jesteś aktywny, z wyników będziesz zadowolony. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze sportem i ćwiczeniami fizycznymi, na efekty trzeba będzie poczekać. Przekonajmy się, jaki jest stan fizyczny naszego organizmu.

Przedstawiamy najbardziej popularne testy sprawnościowych zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku.

Test marszowy polega na przejściu 1 kilometra w jak najkrótszym czasie

Poziom sprawności Dystans pokonany w ciągu 30min Czas przejścia 1 km
bardzo wysoki ponad 3,8 km 8 minut
wysoki 3 km 11 minut
średni 2 km 13 minut
niski poniżej 2 km powyżej 15 minut

Test pływacki polega na przepłynięciu w ciągu 6 minut jak najdłuższego dystansu

poziom sprawności dystans ilość basenów 25m ilość basenów 50m
bardzo wysoki 300m 12 6
wysoki 250m 10 5
średni 200m 8 4
niski 150m 6 3


Test Coopera polega na przebiegnięciu w ciągu 12 minut jak najdłuższego dystansu.


Przebiegnięty dystans w metrach Kondycja
poniżej 1600 bardzo słaba
1600-2000 słaba
2000-2400 zadowalająca
2400-2800 dobra
powyżej 288 bardzo dobra

Test kolarski polega na przejechaniu dystansu 12 km

dobra kondycja, gdy pokonamy dystans czas maksymalny
kobieta 40 minut
mężczyzna 30 minut

Test narciarski polega na przebyciu na nartach biegowych trasy 10 km

Mamy dobrą kondycję czas maksymalny
kobieta 1h15minut
mężczyzna 1h

Na koniec próba siły polega na wykonaniu pompek

wiek i dobra kondycja kobiety mężczyźni
20-29 16 21
30-39 16 18
40-49 13 14
50-59 10 10
60-69 8 6

Gdy nie wiemy, jakimi metodami poprawić formę, lub ja utrzymać poszukajmy pomocy u instruktora. Najprościej udać się po wskazówki do szkoły pływania Kraków. Instruktor pływania przygotuje dla nas szereg propozycji na lekcjach pływania. Nie spodziewajmy się od razu spektakularnych efektów, zaniedbania kondycyjne dadzą się pewnie we znaki. Nie warto się zniechęcać. Po kilku pierwszych treningach prócz bólu mięśni poczujemy, że mamy lepsze samopoczucie. Na początek wystarczy 30 minut dziennie. Do zobaczenia na basenie. Nie zwlekaj z decyzją zacznij się ruszać.