Po co stosuje się liny pływackie (torowe)?


Pierwszym zadaniem lin pływackich jest podzielenie basenu na poszczególne tory. Taka organizacja przestrzeni pozwala nie tylko zadbać o komfort pływających osób, ale także o ich bezpieczeństwo. Poruszanie się w wyznaczonym obszarze zapobiega przypadkowemu zderzaniu się, organizuje ruch pływaków i ułatwia pracę ratownikom pilnującym bezpieczeństwa.

Przypatrz się jednak konstrukcji lin rozdzielających tory. Jeżeli byłoby to ich jedyne zadanie, to z pewnością miałyby prostszą budowę. Przecież każdy dodatkowy element zwiększa cenę wyprodukowania liny i jej ostateczny koszt. 

Drugim, równie ważnym zadanie lin torowych, jest ograniczenie rozprzestrzeniania się fal na powierzchni wody. Stanowią one dla nich przeszkodę, która powoduje załamanie fali i jej wyciszenie. Profesjonalne liny torowe stosowane na basenach sportowych wykonane są z metalowej linki z napinaczem, na którą nawleczone są pływaki i ażurowe krążki. Wielkość krążków zależy od wielkości basenu. Na basenach sportowych 25-metrowych mają 10 cm średnicy, a na basenach olimpijskich - 15 cm średnicy.

Liny torowe są drogim rozwiązaniem, dlatego na basenach rekreacyjnych często stosowane są tańsze liny treningowe, z gładkimi, jednolitymi pływakami. Ale nawet w tej prostszej postaci skutecznie ograniczają fale powstające na sąsiednich torach.Czy wiesz, że kolor liny torowej na basenie olimpijskim nie jest przypadkowy?


Kolor pływaków umieszczonych na linie ma olbrzymie znaczenie w czasie zawodów. Światowa organizacja pływacka FINA bardzo precyzyjnie określiła stosowaną kolorystykę krążków. Pojedyncza lina zaczyna się i kończy 5 metrami czerwonych krążków, a pomiędzy nimi występują naprzemiennie zestawy białych i niebieskich elementów. Bardzo ważne jest umieszczenie z każdej strony na 15 metrze żółtego oznaczenia (tzw. linia falstartu). Czasem ze względów treningowych żółty krążek stosowany jest także w połowie.Jakie to ma dla mnie znaczenie, jeżeli nie jestem zawodowym pływakiem?


To jest dobre pytanie i już spieszymy, by na nie odpowiedzieć. W naszej Szkole Pływania Rekin (szkolarekin.pl) przykładamy bardzo dużą wagę do bezpieczeństwa naszych kursantów, zarówno tych małych, jak i całkiem dorosłych. Dzięki wykorzystaniu na basenie profesjonalnych lin pływackich ograniczamy fale pojawiające się na sąsiadujących torach. Każdy kursant będzie się czuł bezpiecznie. 

Kolorowe pływaki ułatwiają też nam precyzyjne określanie ćwiczeń. O wiele łatwiej przecież wykonać zadanie, gdy trzeba płynąć do drugiej niebieskiej linii, niż gdy trzeba przepłynąć 10 metrów. Liny można też wykorzystać jako przeszkodę, którą trzeba pokonać podczas oswajania się z wodą. Na naszych zajęciach nie tylko doskonalimy umiejętności pływackie osób, które umieją już pływać, ale także uczymy pływania od podstaw. Zapraszamy do zajrzenia na naszą stronę i zapoznania się z ofertą zajęć.