Niezbędna jest rola rodziców, bo to na nich spoczywa ciężar porzucenia potencjalnych lęków przed wodą. Jak to zrobić? Mamy kilka pomysłów i zachęcamy was do tego, żeby się z nimi zapoznać.


Rozmowa przed pierwszymi zajęciami

Zajęcia prowadzone przez szkołę pływania mają na celu nauczenie dziecka umiejętności pływania. Jak już wspomnieliśmy, jest to przydatna umiejętność, ponieważ będzie można w przyszłości samodzielnie pływać, bez pomocy innych i tym samym zadbać o swoje ciało. Dzieci, które poznają nowe środowisko zazwyczaj się stresują i nie ma w tym nic dziwnego - strach jest naturalnym odruchem. Dlatego właśnie istotna jest tutaj rola rodzica, który powinien przekonać swoje dziecko, że taka umiejętność przyda mu się w przyszłości.

Rodzice muszą przeprowadzić rozmowę w taki sposób, by dziecko przyszło na pierwsze zajęcia do szkoły pływania Rekin wyluzowane i bez żadnych obaw. Ich słowo dla młodego człowieka zawsze jest najważniejsze, więc "skoro rodzic tak powiedział, to tak musi być". Na co kłaść akcenty? Przede wszystkim na to, że na pływalni będą profesjonalni trenerzy, którzy mają ogromne doświadczenie i nie pozwolą na to, żeby któremuś z podopiecznych stała się krzywda.

Początki zawsze bywają niełatwe, więc trzeba przekonywać dzieci, że gdy rodzice byli młodsi, to sami przeżywali pierwszy raz na basenie, ale dziś potrafią pływać i ta umiejętność jest im przydatna. Musi być to podtrzymanie na duchu i zrobienie wszystkiego, by maluch czuł się pewnie.


Pójście na pływalnię z dziećmi

Wsparcie dziecka jest istotne na każdym etapie jego rozwoju. Nie dotyczy ono tylko mówienia słodkich słówek czy też obecność w pierwszych latach życia. Musi ono być stosowane przez cały czas, nawet gdy dziecko jest starsze. Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli dziecku na oswojenie się z wodą, jest rodzinne wyjście na basen jeszcze przed uczestnictwem w zajęciach organizowanych przez szkołę pływania Rekin - z jej ofertą można się zapoznać odwiedzając szkolarekin.pl.

Taki rodzinny wypad będzie dla dziecka bezpiecznym rozwiązaniem na oswojenie się z wodą, ponieważ rodzice zawsze będą obok, a zabawa z takim młodym człowiekiem sprawi, że będzie mieć dobre wspomnienia i chętnie uczestniczyć w zajęciach.

Istotne jest to, aby na zajęciach z pływania również byli obecni rodzice i cały czas wspierali dziecko, nawet wtedy, gdy postępy będą wolniejsze niż u innych. Rola rodziców ma tutaj spore znaczenie i pocieszanie ich po niepowodzeniach, ale też i nagradzanie postępów i sukcesów sprawi, że miłość do pływania pojawi się bardzo szybko. Niejeden mistrz tak zaczynał i może się okazać, że i w tym przypadku takie początki doprowadzą do osiągnięcia sukcesu sportowego. Motywacja jest niesamowicie ważna, więc i w tym wypadku nie wolno o niej zapominać.