Jazda na rowerze ma wiele zalet – nawet spokojne pedałowanie pomaga spalić kalorie, zwiększyć siłę mięśni oraz poprawić wytrzymałość. Pływanie także niesie ze sobą wiele korzyści – dzięki treningom w wodzie pracujemy nad mięśniami całego ciała, wzmacniamy serce i płuca. Aquacycling to sport, która umożliwia połączenie tych dwóch dyscyplin. Aquacycling przypomina trening popularnego spinningu, jednak odbywa się na stacjonarnych rowerach przystosowanych do pracy w warunkach wodnych. Zajęcia na rowerach w wodzie są bardzo dynamiczne. Prowadzone są przy energicznej muzyce. W trakcie treningu zmienia się pozycje i kierunek jazdy. Aquacycling możemy zaliczyć do ćwiczeń aerobowych, które skutecznie wspierają spalanie kalorii oraz zbędnej tkanki tłuszczowej. W trakcie 45 minut pedałowania pod wodą trenujący spala nawet ponad 600 kalorii. Dzięki regularnym treningom możemy poprawić wydolność serca i płuc. Treningi aquacyclingu korzystnie wpływają na kondycję fizyczną. Tego rodzaju zajęciami powinny zainteresować się równie osoby, które chcą pozbyć się cellulitu. Uczestnicy zajęć trenują na specjalnych rowerach stacjonarnych, zanurzeni do pasa w wodzie. Opór wody pełni podczas treningu rolę obciążenia treningowego. W trakcie sesji aquacyclingu pracują przede wszystkim nogi, ale dużą pracę wykonują także ramiona, barki i brzuch. To aktywność odpowiednia dla osób starszych, po urazach lub z nadwagą. Podczas treningu mięśnie pracują bardzo intensywnie, jednak woda unosi ciało, dzięki czemu odczuwa się mniejsze zmęczenie.