Aerobik to jedna z metod ćwiczeń, która polega na wykonywaniu energetycznych ruchów w rytm muzyki. Treningi aerobiku są stosowane jako metoda na schudnięcie, jednak taki rodzaj ćwiczeń nie jest przeznaczony dla każdego. Osoby, które nie mogą korzystać z dobrodziejstw aerobiku, mają jednak ciekawą alternatywę. Jest nią aqua aerobik, który został wprowadzony w latach 80. w Stanach Zjednoczonych. Ćwiczenia w wodzie mają wiele zalet. Aqua aerobik wpływa pozytywnie na układ oddechowy oraz krwionośny. Poza tym z tej formy treningu mogą korzystać osoby w różnym wieku. Aqua aerobik pomaga odzyskać sprawność po urazach lub zabiegach. Trening w wodzie może być formą rehabilitacji, na przykład kiedy chcemy wrócić do formy po złamaniu kości lub zerwaniu ścięgien.

Dla kogo jeszcze aqua aerobik?

Aqua aerobik mogą uprawiać także kobiety w ciąży, osoby z nadwagą lub niepełnosprawne. Dzięki działaniu siły wyporu ciało wydaje się lżejsze niż w rzeczywistości. Pamiętajmy też, że trening w wodzie nie obciąża stawów w takim stopniu, jak tradycyjne ćwiczenia. Jednocześnie opór wody angażuje ciało do większego wysiłku. Aqua aerobik nie jest więc sportem kontuzjogennym, a do tego jest bardzo skuteczny. Aqua aerobik może być stosowany jako forma rehabilitacji, pomaga również wzmocnić mięśnie. Jest to także doskonały sposób na zgubienie zbędnych kilogramów. Regularne ćwiczenia pomogą rozprawić się z tkanką tłuszczową oraz cellulitem, poprawiają też koordynacje ruchową, a ciało staje się bardziej gibkie. Ćwiczenia w wodzie są bardzo przyjemne i dają wiele korzyści. Najlepiej (i najbezpieczniej) jest wykonywać je pod okiem profesjonalnego instruktora.