Początkujący pływacy na początek swojej przygody z pływaniem często wybierają styl grzbietowy. Jest to bardzo dobra decyzja, ponieważ pływanie taką techniką przynosi wiele korzyści.
Styl grzbietowy to jedyna technika pływania, przy której pływanie odbywa się na plecach, a nie na brzuchu. Doceniają to początkujący pływacy, ponieważ pływanie na plecach nie wymaga specjalnej techniki oddychania oraz nie wymaga zanurzania twarzy w wodzie. Podczas pływania na plecach wykonujemy ruchy rąk i nóg, których opanowanie jest łatwiejsze niż w przypadku innych technik pływackich. Nie umniejsza to jednak pozytywnego wpływu, jaki ma na organizm pływanie.

Styl grzbietowy ma bardzo dobry wpływ na kręgosłup. Bardzo dobrze wzmacnia mięśnie pleców, dzięki czemu pomaga zapobiegać przeciążeniom. Styl grzbietowy nie obciąża kręgosłupa tak jak inne techniki, dlatego polecany jest osobom z dolegliwościami tej części ciała, a dodatkowo poprawia elastyczność szyi. Pływanie na plecach ma pozytywne działanie także na inne partie organizmu, ponieważ w jego trakcie do pracy angażują się również mięśnie nóg, ramion, brzucha oraz klatki piersiowej. Styl grzbietowy pozwala więc harmonijnie wzmocnić całe ciało.
Pływanie na plecach ma przy tym wszelkie zalety, które sprawiają, że aktywność w wodzie jest tak dobra dla organizmu – nie obciąża stawów i kręgosłupa, pomaga korygować wady postawy, korzystnie wpływa na układ oddechowy, serce, metabolizm i układ odpornościowy oraz jest dobrym sposobem na pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej oraz pomarańczowej skórki.

Warto też wspomnieć o jeszcze jednej zalecie stylu grzbietowego - jest to mianowicie element samoratownictwa, dlatego zdecydowanie warto opanować tę umiejętność, aby pomóc sobie w razie zagrożenia.