Naukę pływania można rozpocząć praktycznie w każdym wieku. Oczywiście im wcześniej nauczmy się pływać, tym lepiej. W naszym kraju działa obecnie mnóstwo szkół, które oferują naukę pływania dla najmłodszych dzieci, także dla niemowląt.

Niezależnie od tego, w jakim wieku decydujemy się rozpocząć naukę pływania, lekcje powinny zawsze rozpoczynać się od oswojenia się z wodą. Podczas pierwszych wizyt na basenie powinniśmy więc przede wszystkim leżeć na powierzchni wody oraz podejmować próby zanurzania się w wodzie. Dopiero po oswojeniu się z wodą można przystąpić do nauki oddychania, w tym także do nauki wstrzymywania oddechu podczas skoku do wody. Z czasem przyjdzie pora na opanowanie wykonywania ruchów kraulowych, podstawowych ruchów nóg i ramion w czasie leżenia na plecach i na brzuchu. Dopiero po przyswojeniu tych podstawowych umiejętności nadejdzie czas na naukę skoków do wody.

Nauka pływania prowadzona przez doświadczonych trenerów nie jest trudna do opanowania. Oczywiście o wiele szybciej uczą się pływać dzieci, które nie potrafią jeszcze odczuwać strachu przed wodą. Stąd zaleca się, aby w nauce pływania brały udział już dwulatki. Coraz częściej jednak na naukę pływania zapisywane są niemowlęta od drugiego (czasem nawet młodsze) miesiąca życia. Maluchy uczą się niezwykle szybko.