Wiele osób odbywających kąpiele w basenie rzadko przejmuje się poziomem pH wody zawartej w nim. Warto jednak być świadomym wpływu tego elementu na komfort pływania, aby móc w pełni cieszyć się swoją pasją. Poniższy artykuł wyjaśni czym jest pH, jaki powinien być jego poziom w basenie, a także jakie są sposoby mierzenia go.

Przed skupieniem się na pH obecnym w wodzie basenowej, warto przypomnieć sobie szkolne lekcje chemii i wyjaśnić czym ono w ogóle jest. Wartość pH (pondus Hydrogenii) jest miarą kwasowości roztworu, która może mierzyć od 0 do 14 na skali pH. Im bardziej dany roztwór jest kwaśny, jego odczyn na skali będzie bliski zeru, im zasadowy zaś odwrotnie, bliżej czternastki. Idealnie neutralny odczyn wynosi zatem siedem.


Jaki powinien być poziom pH wody w basenie?

Woda obecna w zbiorniku basenowym nie powinna znajdować się poza przedziałem pH wynoszącym między 7.0 a 7.4. Odpowiedni poziom pH jest niezwykle istotny, ponieważ ma wpływ nie tylko na jakość wody w basenie, ale także na nasze zdrowie.



Jeśli pH wody jest wyższe, możemy narazić się na wiele nieprzyjemności, takich jak podrażnienia oczu i skóry, czy przesuszenia włosów.

Do innych zagrożeń związanych z wysokim odczynem pH możemy zaliczyć osłabienie działania środków dezynfekujących oraz zwiększone prawdopodobieństwo odkładania się osadów wapnia. Nie wolno jednak pozwolić na to, aby woda była zbyt kwaśna. Takie zaniedbanie może doprowadzić do korozji metalowych elementów w wodzie, a także zmniejszenia skuteczności koagulacji wody w basenie, co wpływa na gromadzenie się zanieczyszczeń w zbiorniku.

Niewłaściwy odczyn pH może także przyczynić się do zwiększenia prawdopodobieństwa pojawienia się glonów w basenie.


Jak mierzone jest pH wody w basenie?

Co się tyczy mierzenia poziomu pH wody w basenie, istnieje kilka sposobów. Najbardziej powszechnym są paski testowe, które są stosunkowo tanie i łatwe w użyciu. Aby móc skorzystać z nich, należy włożyć pasek do wody basenowej na kilka sekund, następnie go wyjąć, odczekać chwilę i porównać ze skalą odczynu pH.


Cena takiego paska waha się od dwudziestu do stu złotych. Innymi sposobami umożliwiającymi odczyn pH wody jest test kropelkowy stosowany często w akwarystyce. Polega on na wlaniu wody do próbówki i dodaniu do niego kilku kropel specjalnego płynu przeznaczonego do testu.


Po zmieszaniu kolor płynu zmienia kolor, który porównujemy ze skalą odczynu pH. Do innych metod służących do sprawdzania pH wody można zaliczyć również elektroniczny miernik.


Podsumowując, odczyn pH wody w basenie jest niezwykle istotny, co zostało powyżej uargumentowane. Jeśli naszym hobby jest pływanie i chcielibyśmy doskonalić tę umiejętność bądź zaszczepić pasję do pływania wśród naszych pociech, warto zadbać o to by woda, w której przebywamy, nie budziła naszych wątpliwości. Ciekawą opcją wydaje się skorzystanie ze szkoły pływania, która oprócz zajęć dla dzieci i dorosłych, oraz nauki lub doskonalenia umiejętności pływania, zapewnia bezpieczeństwo i komfort.