Sport jest bardzo ważny dla naszego zdrowia, kondycji, sylwetki oraz samopoczucia, dlatego warto znaleźć dyscyplinę, która będzie dla nas przyjemna i rozwijająca. Znakomite efekty daje pływanie. O zaletach treningów w wodzie możemy przekonać się na najbliższej pływalni. Jeśli wcześniej nie mieliśmy okazji do wizyty na basenie, należy się do niej dobrze przygotować.

Zanim po raz pierwszy odwiedzimy pływalnię, trzeba zapoznać się z regulaminem, który obowiązuje w tym miejscu. Regulamin określa zasady panujące na basenie. Dowiemy się z niego również, co należy zabrać ze sobą. Warto sprawdzić, jakie wymagania ma obiekt – na przykład upewnić się, czy obligatoryjne jest ubieranie czepka. Długie włosy najlepiej związać, dla wygody swojej i innych. Obowiązkowo trzeba zabrać ze sobą ręcznik oraz klapki. Dobrym pomysłem przed wizytą na basenie jest zdjęcie biżuterii. Dodatkowy sprzęt pływacki, na przykład okulary do pływania, nie jest niezbędny, ale może ułatwić trening na basenie.

Podstawową kwestią na pływalni jest czystość. To dlatego przed wejściem do szatni buty zmieniamy na klapki, a przed wejściem na halę basenową bierzemy prysznic. Zmiana obuwia jest potrzebna, aby na teren basenu nie dostały się zanieczyszczenia z zewnątrz, klapki z kolei pomagają chronić stopy przed grzybami i innymi drobnoustrojami. Prysznic przyda się także po treningu, aby usunąć z ciała i włosów chlor, z którym mamy do czynienia w wodzie. Podczas korzystania z torów stosujemy ruch prawostronny i staramy się nie utrudniać treningu innym pływakom.