Pływanie należy do aktywności, która pozytywnie wpływa na zdrowie i sylwetkę. Dzięki regularnym treningom w wodzie możemy poprawić wygląd oraz kondycję różnych partii ciała. Opór wody sprawia, że ruchy wykonywane w wodzie są wyjątkowo skuteczne, ponieważ mięśnie muszą wykonać duży wysiłek. Jednocześnie pływanie należy do mało urazowych i kontuzjogennych sportów. Trening w wodzie nie obciąża stawów, dlatego może go wykonywać prawie każdy. Jednym ze wskazań do regularnych wizyt na basenie w przypadku dzieci jest leczenie wad postawy. To oryginalna forma ćwiczeń dla pociech znudzonych tradycyjnymi zajęciami gimnastycznymi. Dzięki pływaniu rozwijają się mięśnie odpowiedzialne za stabilizację. Trening w wodzie pomaga też odciążyć poszczególne odcinki kręgosłupa. Warto wiedzieć, że w leczeniu wad postawy wykorzystuje się różne style pływackie. Najlepiej sprawdza się styl grzbietowy, który umożliwia wzmocnienie mięśni pleców na wszystkich odcinkach oraz rozciągnięcie mięśni klatki piersiowej. Zaleca się go w problemach z plecami wklęsłymi lub okrągłymi. W leczeniu wad postawy sprawdzą się także inne style. Styl klasyczny, czyli tak zwana żabka jest pomocna szczególnie przy kłopotach ze skoliozą i płaskostopiem oraz odcinkiem lędźwiowym. Jego zaletą jest symetryczność ruchów. Kraul wzmacnia ramiona oraz klatkę piersiową, z kolei styl motylkowy wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe. Należy pamiętać, aby wybór odpowiednich ćwiczeń skonsultować ze specjalistą, który doradzi jakie zajęcia będą najbardziej korzystne w leczeniu danej wady postawy.