Skąd pochodzi i na czym polega pływanie synchroniczne?


Pływanie synchroniczne to rodzaj aktywności fizycznej połączonej z tańcem i gimnastyką. Powszechnie mówi się, że jest to "balet wodny", ponieważ w skład pływania synchronicznego wchodzi nie tylko samo poruszanie się w wodzie, ale również taniec i konieczność wykazania się wrażliwością muzyczną, dużą siłą fizyczną, gibkością oraz opanowaniem techniki.

Co ciekawe, ten sport sięga swoją historią początków XIX wieku, kiedy to był związany raczej z mężczyznami i polegał na pływaniu ornamentacyjnym. Dzięki żeńskiej drużynie piłkarskiej wodnej z Kanady w latach 20. XX wieku pływanie synchroniczne stało się powszechnie popularne także wśród kobiet i w niedługi czas potem stało się dyscypliną olimpijską.

W Polsce na rozwój jego popularności trzeba było poczekać znacznie dłużej, bo aż do lat 80. XX wieku. Obecnie jednak pływanie synchroniczne cieszy się rosnącą popularnością, ponieważ daje możliwość połączenia pływania z muzyką i wrażeniami artystycznymi.


Na czym polega pływanie synchroniczne w Szkole Pływania "Rekin" i dlaczego warto wybrać się na takie zajęcia?


Pływanie jest jedną z naturalnych aktywności ruchowych oraz jedną z pierwszych jakie uprawiał człowiek. Jest to także na tyle uniwersalny sport, że można go wykonywać w każdym wieku, zarówno na otwartej przestrzeni, jak też korzystając z basenów i kąpielisk termalnych. Jeśli chodzi o pływanie synchroniczne to, podobnie jak każdy inny rodzaj pływania, uaktywnia ono mięśnie całego ciała, dzięki czemu w wodzie każdy ruch wydaje się łatwiejszy do wykonania. W ten sposób możliwe jest również wyrzeźbienie pięknej sylwetki bez obciążania stawów.

Pływanie synchroniczne, jak wskazano wyżej, łączy elementy tańca z poruszaniem się w przestrzeni wodnej. W czasie zajęć uczestnicy poruszają się do rytmów muzyki i mogą występować zarówno pojedynczo, jak też w duecie, lub w większych drużynach - nawet kilkunastoosobowych. W naszym kraju regularnie odbywają się zawody w zakresie pływania synchronicznego, w czasie których odbywa się również pokaz różnego rodzaju figur w wersji solo oraz w parze i w grupach.

Zaletą pływania synchronicznego jest fakt, że można rozpocząć jego naukę w każdym wieku, o ile tylko posiada się chęci i gotowość zmierzenia się z nowym wyzwaniem. Nawet osoby, które do tej pory nie miały do czynienia z tańcem mogą zdecydować się na pływanie synchroniczne w Szkole Pływania "Rekin", bez obaw, że nie znają jego zasad, ponieważ w miarę ćwiczeń nabiera się siły i gibkości, a prowadzący wyjaśniają wszelkie zasady pływania. W praktyce należy tylko umieć pływać, aby móc rozpocząć nową przygodę jaką jest balet wodny.

Pływanie synchroniczne to idealna propozycja dla każdej osoby, która ceni sobie ruch i lubi zajęcia artystyczne. Szukając odskoczni od codziennego życia warto zdecydować się właśnie na pływanie synchroniczne.