Spośród wszystkich dostępnych pływackich akcesoriów można wyróżnić dwa najbardziej potrzebne w miejscu pływania. Jest to strój kąpielowy, oraz czepek. W przypadku drugiej pozycji nie każdy się zgodzi. Jest sporo osób, które uważają, że noszą czepek z uwagi na konieczność, oraz wymagania stawiane przez zarządców basenów.


Czepek na basen chroni włosy


Podstawową funkcją każdego czepka, zarówno tego poliestrowego, jak i silikonowego jest ochrona włosów. Jest to najważniejsza funkcja, ponieważ kontakt z chlorowaną wodą może im zaszkodzić. Woda basenowa może mocno przesuszyć skórę głowy, co w konsekwencji rozregulowuje pracę gruczołów łojowych. Wiąże się to z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów, łupieżem, oraz łamliwością włosów. Unikanie problemów z włosami, powinno przemówić osobom, które dbają o swoje włosy, oraz mogą szczycić się swoimi zdrowymi, efektownymi pasmami. Dzięki używaniu czepka, można utrzymać ten stan włosów, nawet pomimo regularnego korzystania z basenu.