Pływanie i kąpiele, zarówno na basenie, jak i w naturalnych kąpieliskach, to popularna forma aktywności rekreacyjno-sportowej, podczas której wiele z nas próbuje bardziej ekstremalnych wyczynów, choćby takich jak skoki do wody. Warto podkreślić, że podejmując się tego wyzwania, w pierwszej kolejności należy mieć na uwadze własne bezpieczeństwo, bowiem większość wypadków w wodzie stanowi efekt brawury i niewłaściwego przygotowania. Jeśli mamy zamiar po raz pierwszy spróbować skoków do wody, zwłaszcza jeśli są to skoki z dużej wysokości, najlepiej robić to w sprawdzonych, strzeżonych miejscach, takich jak choćby miejskie baseny i pływalnie. Początkowo zaleca się skakać na nogi, po to, by wyczuć głębokość, ocenić odległość do dna, a także zbadać jego ukształtowanie. Jeśli chcemy zabrać się do tego zadania profesjonalnie i w pełni odpowiedzialnie, dobrym pomysłem jest wykupienie lekcji u instruktora, który w fachowy sposób, krok po kroku, pokaże nam różne techniki skoków. Z całą pewnością nie należy zaczynać tej przygody od skoków na tzw. główkę. To kolejny etap zaawansowania, który wymaga uprzedniego przygotowania merytorycznego. Skoki tego rodzaju wykonuje się z napiętym brzuchem, tak by ciało było możliwie najbardziej silne i stabilne, a takiego stanu nie da się uzyskać od razu i bez żadnych wskazówek ratownika, czy innego specjalisty. Bezpieczne treningi skokowe to także przestrzeganie zasad pewnej regularności.