Dlaczego warto ćwiczyć na basenie?

Aby ćwiczyć na basenie, nie trzeba wyłącznie pływać. Aktywność fizyczna związana z wodą może przybierać wiele form. Świetnym przykładem jest gimnastyka (aqua aerobic). Wypór wody sprawia, że zwiększa się zakres ruchu stawów, a obciążenie jest o wiele mniejsze. Dzięki temu możliwe jest skuteczne rozciąganie przy mniejszym ryzyku złapania urazu. Nie bez powodu ćwiczenia w basenie są polecane osobom z urazami układu kostnego lub mięśniowego. Odpowiednio dobrane zajęcia ruchowe mogą korzystnie wpłynąć na rozwój mięśni, i "uealstycznienie" ciała, co pomaga np. w zachowaniu prawidłowej postawy.Propozycje podstawowych ćwiczeń w basenie

Najprostsze ćwiczenia możemy wykonywać w płytkim basenie, gdy, stojąc w wodzie, czujemy dno pod stopami. Ćwiczyć mogą zatem nawet te osoby, które nie są dobrymi pływakami. Świetnymi ćwiczeniami na wzmocnienie mięśni (wykonywane niemal tak samo jak "na sucho") są np.:

  • bieg w miejscu
  • nożyce 
  • rowerek
  • pajacyki
  • ćwiczenia z piłką.

Oczywiście, warto również wykonywać ćwiczenia gimnastyczne. Odpowiednio wykonywane, pod okiem specjalisty, są świetną propozycją dla osób z wadą postawy. Jak już wspomniano, gdy ćwiczymy w wodzie, ryzyko naderwania mięśni lub nadwerężenia stawów jest o wiele mniejsze. Paradoksalnie, opór wody sprawia jednak, że w ruch wkładamy więcej wysiłku. Przez to aktywność na basenie pozwala na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto upadek w basenie na pewno będzie zdecydowanie mniej bolesny.


Warto ćwiczyć pod okiem profesjonalisty!

Kadra szkoły pływania Rekin jest odpowiednio przeszkolona do pracy z adeptami pływania. Zajęcia są świetną zabawą zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Kluczem jest odpowiednie urozmaicenie ćwiczeń i dostosowanie ich do fizycznych uwarunkowań uczestników. Opiekunowie sprawują opiekę nad kursantami w czasie zajęć i posiadają wiedzę konieczną do prawidłowego reagowania w przypadku jakichkolwiek problemów. Zachowanie bezpieczeństwa w połączeniu z odpowiednim kierowaniem treningiem gwarantuje maksimum satysfakcji ze spędzania czasu w wodzie. Jeżeli uczestnik zajęć chce np. skupić się na obolałych mięśniach lub stawach, może zgłosić się do prowadzącego, by ten pomógł mu w doborze odpowiednich ćwiczeń. Oczywiście, w wodzie można nie tylko uprawiać gimnastykę. Świetnymi propozycjami są również gry ruchowe oraz taniec!


Chodź na basen!

Powyższe argumenty pokazują, że trening na basenie może przynieść wiele korzyści i jest bezpieczny również dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Ponadto stanowi świetną rozrywkę dla każdego, bez względu na wiek. Aktywność w wodzie wzmacnia cały organizm, a ćwiczenia w grupie są dobrą okazją do urozmaicenia życia towarzyskiego!