Jak przebiega proces oczyszczania wody w basenie?


Będąc choć raz na basenie z pewnością zadałeś sobie takie pytanie. Zastanawiałaś/eś się jak to jest, że woda w której przebywają przecież różni ludzie jest czysta oraz bezpieczna dla Ciebie i Twojej rodziny.Strażnicy jakości


Basen na którym mogą przebywają nawet setki osób dziennie korzystający np. z kursu pływania w Krakowie wymagają specjalnych metod czyszczenia. Woda w basenie dla komfortu korzystania ma stosunkowo wysoką temperaturę często powyżej 25 stopni Celsjusza. Stanowi przez to bardzo dobre miejsce dla rozwoju różnego rodzaju mikroorganizmów oraz glonów.
Dlatego nad kontrolą i zaleceniami jej jakości stoją:

● WHO - Światowa Organizacja Zdrowia

● Minister Zdrowia

● Główny Inspektorat Sanitarny


Podstawowymi parametrami fizykochemicznymi które poddawane są kontroli to: pH wody, potencjał redoks, temperatura oraz głównie stężenie chloru wolnego i związanego.Uzdatnianie wody - jak przebiega?


Przychodząc na kurs doskonalenia pływania w Krakowie na pewno udało Ci się zwrócić uwagę na charakterystyczny zapach. Jest to oczywiście chlor. Początkowo drażniący lecz całkowicie bezpieczny w odpowiednich stężeniach wykorzystywanych właśnie do uzdatniania wody w basenie.

Tradycyjna i najbardziej popularna metoda wykorzystywana na całym świecie.Zabija nie tylko wszelkie bakterie oraz mikroorganizmy ale przyczynia się do usuwania zanieczyszczeń organicznych i osadów w procesie utleniania których nie udało się odfiltrować w sposób mechaniczny.

Nawet do 1 miliarda drobnoustrojów - to właśnie tyle może wprowadzić na basen jedna osoba, przy czym już przy pierwszym zanurzeniu wprowadza do wody od 50 do 600 milionów bakterii! Trochę dużo, prawda? Dzięki rozpuszczonemu w wodzie chlorowi bakterie te giną praktycznie natychmiast.Jednak zanim woda zostanie poddana procesowi uzdatniania poprzez chlor musi przejść pierwszy etap czyli filtracje.


Głównym zadaniem filtracji w systemach oczyszczania wody basenowej jest zatrzymywanie zawiesin i zmniejszenie mętności wody. Dodatkowo poprzez dobór odpowiednich złóż filtracyjnych proces ten zapewnia także usunięcie pewnej ilości mikroorganizmów i innych drobnoustrojów. Istnieje wiele różnych rodzajów filtrów basenowych (jedno- i wielowarstwowe, ciśnieniowe i podciśnieniowe), najczęściej obecnie stosowane są jednak wielowarstwowe filtry ciśnieniowe.Basen - rezerwuar czystości


Ścisłe kontrole Głównego Inspektoratu Sanitarnego i wytyczne którymi każdy basen powinien się kierować dają w gruncie rzeczy pewność bezpieczeństwa dla naszego zdrowia przy korzystaniu z tego miejsca. Nasz Instruktor Pływania w Krakowie przebywa długie godziny na basenie gdzie ma stały kontakt z wodą i jedyny wpływ to poprawa zdrowia przez regularną aktywność fizyczną. Jeśli więc mieli Państwo obiekcje przy zapisie siebie lub dziecka do szkoły pływania to mamy nadzieje na rozwianie wątpliwości.