Pływanie to techniczna dyscyplina sportu. Poprawność ruchów podczas treningu na basenie ma duże znaczenie. Nieprawidłowa technika stosowana przy pływaniu może okazać się bardzo szkodliwa. Jedną z najpopularniejszych technik pływackich, którą chętnie wybierają początkujący pływacy jest żabka. Żabka jest stylem stosunkowo łatwym, jednak u osób pływających taką techniką również możemy zaobserwować błędy. W żabce pływak stara się naśladować ruchy żaby. Nogi zaczynamy podkurczać do pośladków dopiero po nabraniu powietrza, kiedy ręce są już mniej więcej w połowie drogi powrotnej do ich wyprostowania. Częstym błędem technicznym jest prostowanie rąk razem z kopnięciem, tymczasem aby pływanie było efektywniejsze, ręce powinny nieco wyprzedzać pracę nóg. Ruch nóg nie powinien być zbyt obszerny. Kolana powinny znajdować się mniej więcej na szerokości bioder. Nie powinno się zbytnio przyciągać kolan w kierunku bioder i brzucha. Wystarczy, aby stopy były lekko zanurzone pod powierzchnią wody. Jeśli przyciągniemy kolana do linii bioder, stopy będą ułożone nieprawidłowo (zbyt głęboko), a uda będą wytwarzały niepotrzebny opór w wodzie. Tym samym pływanie będzie wolniejsze. Podczas pływania żabką trzeba zwrócić uwagę na głowę – musi ona naprzemiennie zanurzać się i wynurzać. W chwili, gdy ramiona wchodzą pod wodę, głowa także powinna się zanurzyć. Dzięki temu ciało zyskuje większą opływowość. Prawidłowa technika umożliwia łatwiejsze wybicie się do przodu. Popularnym błędem, który popełnia wielu pływaków, jest pływanie żabką przez cały czas z głową ponad powierzchnią wody. Taki wariant bywa określany jako żabka „dyrektorska”, „krajoznawcza” lub „obserwatorka”. Pływanie w ten sposób wydaje się łatwiejsze, ponieważ nie wymaga pracy z oddechem w takim stopniu, w jakim robimy to, zanurzając głowę. Żabka „dyrektorska” jest jednak bardzo szkodliwa, ponieważ nadwyręża kręgi szyjne. Pływając żabką z głową nad powierzchnią wody możemy doprowadzić do zwyrodnień tej części kręgosłupa – efektem są na przykład bóle karku, zawroty głowy albo drętwienie rąk. Żabka „dyrektorska” ma niekorzystny wpływ na część lędźwiową kręgosłupa, ponieważ sprawia, że odcinek ten pozostaje w napięciu. Aby opanować poprawną technikę pływania żabką, najlepiej jest ćwiczyć pod okiem instruktora, dlatego zapraszamy na kurs pływania w naszej szkole.