Jak jednak należy się zachować, gdy już dojdzie do nieszczęścia?


Uważajmy na dzieci!

Jeśli wchodzimy na basen z dziećmi, koniecznie musimy pamiętać o jednej zasady: dzieci nigdy nie mogą być pozostawione same sobie. Rodzic ma obowiązek ciągłego przebywania z pociechami. To on jest osobą, która najszybciej może zareagować w przypadku zagrożenia. To on odpowiada za bezpieczeństwo młodego człowieka. Oczywiście, zdarzają się sytuacje, na które nawet i on nie ma wpływu, jednak absolutnie zawsze musi być pewien co do tego, że jego dziecko jest bezpieczne.

Maluch jest narażony na wiele niebezpieczeństw: podtopienie, upadek na śliskiej podłodze, bycie zaczepionym przez osoby trzecie. Jeśli rodzina przebywa w dużym aquaparku, dziecko może się po prostu zgubić. Warto zatem uważać na dzieci i zawsze mieć je w zasięgu wzroku. Jeżeli dziecko mimo wszystko zniknie opiekunom z oczu, ich obowiązkiem jest natychmiast powiadomienie ratownika. Zawsze istnieje ryzyko, że maluch potrzebuje pomocy lub nieświadomy zagrożeń, zachowuje się w sposób, w który może na siebie ściągnąć problemy.


Co zrobić, gdy ktoś zaczyna się topić?

Pomimo iż większość basenów jest płytka i większość osób może dotknąć ich dna stopami, czasem dochodzi do przypadków utonięcia na basenie. Aby im zapobiec, powinniśmy zawsze zwracać uwagę na niestandardowe zachowanie kąpiących się osób. Ktoś może po prostu zemdleć pod wodą. Jeżeli ktoś wzbudza nasze podejrzenia, po prostu podpłyńmy i zapytajmy się, czy wszystko jest w porządku. Jeśli natomiast widzimy, że druga osoba ma poważny problem, naszym obowiązkiem jest jej pomóc.


Pierwsze, co należy zrobić, to zawołać ratownika. Jeśli nie ma go w polu widzenia, oddelegujmy konkretną osobę, żeby natychmiast poszła go poszukać. Aby nie tracić cennego czasu, trzeba podpłynąć do topiącego się człowieka i pomóc mu wystawić głowę nad wodę lub przetransportować go na brzeg zbiornika. Zaalarmowanie ratownika jest konieczne, ponieważ to on wie, jak udzielić pierwszej pomocy w takich przypadkach. W razie konieczności udrożnij drogi oddechowe i skontroluj oddech ratowanej osoby. W razie konieczność przystąp do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.


Uważajcie na siebie!

Będąc na basenie, musimy dbać nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale również innych osób, które przebywają z nami w wodzie lub wokół niej. Dlatego reagujmy, gdy spostrzeżemy jakąś niestandardową sytuację. Zawsze wykonujmy polecenia ratownika. Nigdy nie twórzmy sztucznego tłumu gapiów. Jeżeli chcemy polepszyć kompetencje nas samych lub naszych dzieci, warto udać się na zajęcia, które prowadzi szkoła pływania Rekin. Biorąc w nich udział pod okiem profesjonalistów, możemy dbać o swoją sprawność fizyczną, przy okazji ucząc się, co trzeba robić, aby każda wizyta na basenie przebiegała bezpiecznie.