Aqua aerobik - co to jest i co daje?


Aqua fitness to forma treningu aerobowego, realizowanego w wodzie płytkiej lub głębokiej. Ćwiczeniom towarzyszy rytmiczna muzyka, a tempo zajęć zawsze jest dostosowane do umiejętności i kondycji uczestników. Aqua fitness to wiele form ruchu i wiele stopni trudności. Czym jest i co daje? Odpowiedź znajdziesz poniżej. Czytaj dalej i poznaj pozytywny wpływ ćwiczeń w wodzie!Co to jest i co daje aqua aerobik osobom ćwiczącym aqua fitness?

Aqua aerobik to jedna z popularniejszych form treningu odbywającego się środowisku wodnym. Zestaw ćwiczeń realizowanych w trakcie jego trwania obejmuje ćwiczenia aerobowe i siłowe i wykorzystuje elementy gimnastyki korekcyjnej. Zajęcia aqua aerobiku odbywają się przy muzyce i mają formę zajęć zorganizowanych, adresowanych do różnych grup wiekowych. Ze względu na częsty brak wolnych miejsc w grupach warto odpowiednio wcześnie zdeklarować uczestnictwo.

Tym bardziej że wpływ ćwiczeń wykonywanych podczas zajęć aqua na organizm jest nieoceniony. Dlatego jeśli zastanawiasz się, czy to coś dla Ciebie - kup karnet i na własnej skórze przekonaj się, że warto polecić aqua fitness!

Zaletą tego rodzaju zajęć fitness jest ogromna różnorodność jaką daje program ćwiczeń możliwych do uprawiania w wodzie płytkiej lub głębokiej. Stały rozwój tej dziedziny fitnessu pozwolił na powstanie odrębnych form ruchu. Aqua aerobik ma dziś kilka rodzajów. Szczególnym zainteresowaniem ćwiczących cieszą się zajęcia aerobiku takie jak:

🔹 aqua jogging, czyli zajęcia o charakterze aerobowym, oparte przede wszystkim na dużej ilości skipów, biegu i unoszeniu nóg w wodzie;

🔹 aqua walking, czyli zajęcia oparte przede wszystkim na marszu (pozytywny wpływ ćwiczeń widać szczególnie u seniorów, jako alternatywa marszu w terenie);

🔹 aqua zumba, czyli zajęcia taneczne w wodzie (ćwiczenia prowadzone są w dynamiczny sposób i z wykorzystaniem rytmicznej muzyki).


Zajęcia aqua fitness m.in., wykorzystując opór wody - mają ogromne znaczenie dla organizmu człowieka. Do niewątpliwych zalet ćwiczeń aqua należą 1:

✔️odciążenie stawów i kręgosłupa (zwłaszcza odcinka lędźwiowego) oraz zwiększenie gibkości stawów;

✔️ utrata kilogramów i redukcja cellulitu, poprawa jędrności skóry;

✔️ skuteczna walka ze stresem i poprawa nastroju;

✔️ poprawa wydolności ogólnej organizmu i wzrost pojemności tlenowej ćwiczącego;

✔️ poprawa koordynacji;

✔️ poprawa czucia kinestetycznego;

✔️ poprawa równowagi;

✔️ skuteczne korygowanie wad postawy;

✔️ ogólne rozluźnienie mięśni i poczucie wyciszenia.


Czym zajęcia aqua fitness różnią się od zajęć na sali treningowej?

Aqua fitness pozwala odzyskać sprawność po urazach lub zabiegach i może być formą rehabilitacji. Trening w wodzie nie obciąża stawów w takim stopniu, jak wykonywanie ćwiczeń tradycyjnych, na sali lub siłowni.  Więcej na temat pozytywnego wpływu zajęć aqua aerobiku na organizm przeczytasz tutaj: https://szkolarekin.pl/blog/najwieksze-zalety-aqua-aerobiku.


Jaki jest wpływ wody na możliwości ćwiczącego podczas zajęć aqua?

Ćwiczenia aqua fitness wykorzystują opór wody, w efekcie czego odciążone zostają stawy, poprawie ulega także zakres ich ruchomości. Opór wody zwiększa wydatek energetyczny ćwiczącego, wyraźnie większe jest także zaangażowanie mięśni w ruch - dlatego tego rodzaju ćwiczeniami fitness powinny zainteresować się również osoby otyłe.

Kolejnym czynnikiem, charakterystycznym dla ćwiczeń aqua aerobiku jest siła wyporu, działająca bezpośrednio na ciało zanurzone w wodzie. Przez to osoba ćwicząca zdaje się być lżejsza, a jej ruchy – łatwiejsze do wykonania i płynniejsze. To zdecydowana przewaga nad tradycyjnymi ćwiczeniami fitness.


Ile kalorii spala się w trakcie aqua aerobiku i kiedy pierwsze efekty daje aqua?

Zajęcia aqua fitness to forma ćwiczeń adresowana do osób w różnym wieku. Atrakcyjne i prowadzone w grupach charakteryzujących się zbliżonym poziomem umiejętności i zaawansowania, budzą ogromne zainteresowanie - m.in. dlatego, że wywierają pozytywny wpływu na wiele partii ciała. Dowodem popularności treningu aerobowego, realizowanego w wodzie bardzo często jest brak wolnych miejsc na dany miesiąc treningowy. Dodatkowo ćwiczenia aqua aerobik czyli te wykonywane w wodzie mają wpływ na sylwetkę - oczywiście pozytywny. Dlatego trenować aqua fitness na pewno warto, szczególnie, że pierwsze efekty ćwiczeń w wodzie można zauważyć stosunkowo szybko:

„(…)należy ćwiczyć w wodzie przez okres co najmniej  8 tygodni . Ćwiczenia powinny być podejmowane w sposób  regularny . Taki schemat jest konieczny, aby zauważyć pozytywne zmiany w składzie ciała” .

Warto jednak mieć na uwadze, że:

„wpływ ćwiczeń na organizm jest modyfikowany przez kilka czynników. Należy do nich włączyć: okres, częstotliwość i czas trwania programu ćwiczeń. Efektywność treningu rośnie wprost proporcjonalnie do zwiększania danych czynników” .


Kiedy możemy oczekiwać pierwszych efektów aqua fitnessu?

Pierwsze efekty wiążą się m.in. z tym, ile kalorii spala się w trakcie zajęć z aqua aerobiku, trwających 45 minut. Zgodnie z tabelą kalorii 4, zamieszczoną poniżej, ostateczny wynik jest uzależniony przede wszystkim od masy ciała ćwiczącego i może wynosić:


KilogramyKalorie
65 kg268 kcal
70 kg288 kcal
75 kg309 kcal
80 kg330 kcal
85 kg350 kcal
90 kg371 kcal
95 kg391 kcal
100 kg412 kcal
105 kg433 kcal


 

Dla kogo jest forma aktywności aqua fitness?

Zajęcia aqua fitness są adresowane do wszystkich grup wiekowych. Mimo stosunkowo szerokiej oferty tej formy aktywności fizycznej, brak wolnych miejsc wciąż jest zmorą ćwiczących. Tym bardziej że z zajęć aqua aerobiku powinny korzystać osoby starsze i zmagające się z różnymi chorobami.


Komu warto polecić aqua fitness?

Kto w szczególności powinien trenować aqua fitness?

🔶 osoby starsze – głównie ze względu na bezpieczeństwo ruchu w trakcie ćwiczeń w wodzie. Aqua fitness dla seniorów stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnego chodu i mogą być stosowane w rehabilitacji osób zmagających się np. z chorobą wieńcową.

🔶 osoby zmagające się z chorobą zwyrodnieniową stawów, artretyzmem lub osteoporozą. Aqua fitness dla pacjentów z w/w dolegliwościami niemal zawsze jest jedyną dopuszczalną i bezpieczną formą aktywności.

🔶 osoby po nieskomplikowanych operacjach. Wpływ aqua fitness, czyli ćwiczeń w wodzie na organizm pacjenta jest w takich sytuacjach nieoceniony. Woda sprawia, że mogą one wyraźnie przyspieszać powrót do zdrowia.

🔶 osoby po udarze mózgu lub z urazem mózgu i osoby z niepełnosprawnościami – powinny trenować aqua fitness głównie przez wzgląd na jego udowodniony wpływ na sprawność krążeniowo-oddechową.

🔶 osoby z dolegliwościami w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, tj. głównie osoby starsze, otyłe i kobiety w ciąży. Dzięki oporowi wody, ćwiczenia w środowisku wodnym powodują m.in. rozluźnienie i zmniejszenie nacisku na bolący staw.

🔶 kobiety w ciąży – głownie ze względu na bezpieczeństwo wykonywania ruchów i program ćwiczeń, co jest niewątpliwą zaletą aqua aerobiku.


Aqua aerobik w ciąży? Zaletą aqua jest bezpieczeństwo ruchu!

Zajęcia aqua fitness i ich dopasowany do kobiet w ciąży program ćwiczeń cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Brak wolnych miejsc dotyczy najczęściej klasycznych zajęć w wodzie, gdyż właśnie ta forma aktywności jest polecana przyszłym mamom – głównie ze względu na bezpieczeństwo ruchu, ale nie tylko.

Zaletą aqua aerobiku w ciąży jest zapobieganie nadmiernemu przybieraniu na wadze kobiet ciężarnych i pozytywny wpływ na prawidłową masę urodzeniową dziecka.


Aqua aerobik dla seniorów? Zaletą aqua aerobiku jest zwiększenie wytrzymałości i ogólnej sprawności!

Brak wolnych miejsc dotyczy również zajęć fitness w wodzie adresowanych do seniorów. Ta forma aktywności nie tylko wiąże się z bezpieczeństwem ćwiczeń, ale także – pozwala możliwie najdłużej zachować pełną sprawność ruchową.

Zaletą aqua jest niewątpliwie to, że takie zajęcia fitness wymagają zdecydowanie mniej wysiłku, ruch jest płynny, a jego zakres – zdecydowanie większy. W konsekwencji regularnych treningów, wśród efektów aqua fitnessu warto wymienić: pozytywny wpływ na zwiększenie wytrzymałości i wyraźną poprawę samopoczucie ćwiczącego. 


Bibliografia

https://dietetycy.org.pl/aqua-fitness/

http://www.neurocentrum.pl/dcten/wp-content/uploads/dybinska_e3p2.pdf

https://www.klubben.pl/blog/aqua-areobik-co-to-jest-i-co-daje.html