Triathlon, zwany też trójbojem, to dyscyplina sportu indywidualnego, która, jak sama nazwa wskazuje, łączy w sobie trzy elementy, to jest pływanie, jazdę na rowerze oraz bieganie – w takiej kolejności. Warto wiedzieć, że do końcowego wyniku wlicza się także czas potrzebny na zmianę stroju sportowego. Jeśli chodzi o wymogi dla poszczególnych aktywności, to biegi obejmują dystans klasycznego maratonu, czyli około 42 km, pływanie dotyczy odcinka 3,8 km, zaś jazda na rowerze wymaga pokonania 180 km. Jak widać, jest to bardzo duże obciążanie wytrzymałościowe, dlatego chcąc aby wszystko przebiegło możliwie pomyślnie, warto skrupulatnie przygotować się do tego zdania, i to nie tylko pod kątem treningu ruchowego, ale także w odniesieniu do kwestii logistycznych.

Przygotowując się do triathlonowego wyzwania, dobrze jest postarać się o odpowiednie, zgodne z wymogami, wyposażenie. Pomocne okazują się w tym przypadku sklepy triathlonowe, które oferują specjalną odzież sportową, rowery przystosowane do triathlonu, bidony, książki, czy czasomierze. Oprócz właściwego sprzętu, podczas triathlonu niezbędne jest posiadanie specjalnego pożywienia, które szybko i skutecznie uzupełni braki energetyczne. Można tu wymienić batony i żele energetyczne, musli, napoje i drinki z BCAA, czy izotoniki.