Nurkowanie jest coraz popularniejszym sportem, zaś freediving jest jedną z jego odmian. Freediving polega na nurkowaniu ze wstrzymanym oddechem, bez dostępu do świeżego tlenu z jakiegokolwiek źródła. Innymi słowy osoby zdecydowane na taki styl nurkowania nie posługują się akwalungiem.

Aby móc uprawiać freediving, konieczna jest nauka prawidłowego sposobu oddychania, a przede wszystkim tego, jak można wstrzymać oddech. Należy przy tym podkreślić, że freediving wymaga od nas wstrzymania oddechu na możliwie długi, bezpieczny dla naszego organizmu czas. Koniecznie trzeba zakupić także odpowiedni sprzęt. Do uprawiania freedivingu niezbędne są maska, fajka i płetwy.

Freediving nie jest sportem dla każdego, gdyż nie wszystkie osoby mają na tyle dobry stan zdrowia, aby mogły nurkować bez butli. Nurkowanie z wstrzymanym oddechem obciąża bowiem bardzo płuca. Decydując się na freediving, należy pamiętać, że zawsze powinien nam towarzyszyć partner.

Popularność freedivingu sprawiła, że na rynku pojawiły się szkoły, które uczą, jak bezpiecznie go uprawiać. Aby móc uczestniczyć w zajęciach podstawowych, trzeba mieć ukończone 12 lat.

Od 1991 roku działa międzynarodowa federacja, która skupia miłośników freedivingu. Należy również pamiętać, że jednym z najbardziej utytułowanych freediverów jest Polak, Mateusz Malina, mistrz świata z 2015 roku.