Sport ma korzystny wpływ na zdrowie, ale wiele osób rozpoczyna treningi, ponieważ chce stracić kilka lub więcej nadprogramowych kilogramów oraz ładnie wyrzeźbić sylwetkę.

Pływanie ma korzystny wpływ na cały organizm, pomaga wzmocnić serce, płuca, mięśnie i kości.


Czy ćwiczenia w wodzie to dobry sposób na spalanie kalorii?


Oczywiście! Zajęcia na basenie są świetnym uzupełnieniem diety odchudzającej. Pływanie i inne aktywności w wodzie wymagają więcej wysiłku niż ćwiczenia na powierzchni. Woda stwarza opór, dlatego osoby trenujące na basenie muszą użyć więcej siły. Zwiększony wysiłek sprawia, że rozwijają się mięśnie całego ciała, a przy okazji spala się więcej kalorii. Pływanie powoduje równomierną utratę tkanki tłuszczowej.

Ćwiczenia w wodzie nie obciążają stawów tak jak inne dyscypliny, dlatego jest to bezpieczniejsza opcja dla osób starszych i z nadwagą.


Ile kalorii spalimy podczas treningu na basenie?


 Ta liczba jest uzależniona od wielu czynników. Na liczbę spalonych kalorii mają wpływ między innymi masa ciała, intensywność treningu oraz rodzaj wykonywanej czynności. Znaczenie ma nawet temperatura wody – w zimnej wodzie spalimy więcej kalorii niż podczas takiego samego wysiłku w ciepłej. Spośród stylów pływackich najwięcej kalorii pomoże pozbyć się kraul.

Godzina rekreacyjnego pływania w tym stylu to wydatek energetyczny na poziomie pomiędzy 300 a 400 kalorii, ale przy bardzo intensywnym pływaniu liczba ta może wzrosnąć nawet do 1000 kalorii. Bardzo efektywne są także ćwiczenia aerobowe wykonywane w wodzie. Godzina tego rodzaju treningu to nawet 700 spalonych kalorii.

Zapraszamy do artykułu Pływanie i odchudzanie