W pływaniu wyróżnia się kilka stylów. Na uwagę wśród nich zasługuje styl klasyczny, który popularnie nazywany jest żabką. Wymaga doskonale opanowanej techniki, ale zapewnia ogromną przyjemność. Na czym polega? Jak wygląda? Żabka jest wśród amatorów najbardziej popularnym stylem pływackim. Jak się jednak okazuje, to, co prezentują bywalcy basenów bardzo często znacznie odbiega od tego, jak pływanie żabką wyglądać powinno. Podstawowym elementem żabki jest naprzemienne wynurzanie i chowanie głowy pod wodę. Nie jest ona więc stale zadarta do góry. Ruchy rąk są tu znacznie ograniczone. Kiedy wynurzamy się z wody, łokcie należy zbliżyć do tułowia. Dłonie składamy tak, jakbyśmy chcieli się pomodlić. W efekcie wybicie się z wody będzie dużo prostsze. Kolejny ruch to już wyprostowanie ramion. Jego konsekwencją jest zanurzenie się pod powierzchnię wody. Cechą charakterystyczną żabki jest również praca nóg. Wielu pływaków roki błąd, maksymalnie rozszerzając kolana na boki. Tymczasem wykonać trzeba naprawdę delikatny rozkrok. Stopy wędrują w kierunku pośladków. Z uwagi na dość specyficzną pracę całego ciała żabka jest stylem pływania, którego powinny unikać osoby zmagające się z bólami pleców. Nie sprawdza się ona także wtedy, kiedy naszym celem jest chęć wzmocnienia mięśni przykręgosłupowych. Klasyczny styl pływania nie wpływa też korzystnie na harmonijny rozwój sylwetki.